Ehinācija purpura
Echinacea purpurea

Purpura Ehinācija

  

Purpura ehinācija ir daudzgadīgs augs, augumā 50-100cm, ar īsu dalītu sakneni, no kuriem paceļas stāvi, sārti stublāji. Zemākās lapas rozetē, izstieptas olformas, cietas, apmatotas. Stublāja lapas izkārtotas pretēji, lanceta olformas ar smailu galu, apmatotas. Ziedu groziņi stublāju galos, lieli, līdz 15cm diametrā, sastāv no sarkani brūniem centrālajiem cauruļveida ziediem un malējām ziedlapiņa rozā- purpura krāsā. Auglis pelēcīgi brūna sēkliņa. Zied augs sākot ar jūliju un līdz pat rudenim, ražo sēklas augustā- oktobrī.

Ārstnieciskām vajadzībām ievāc ziedu kārbiņas, ziedēšanas periodā, sakneņus rok vēlā rudenī. Ziedkopas un lapas ievāc agri no rīta, tiklīdz izžuvusi rasa. Žāvē labi vēdināmās un tumšās vietās. Sakneņus attīra, sagriež gabalos un žāvē saulē vai žāvētājos 40-60C temperatūrā. Uzglabā sausā un tumšā vietā. No svaigiem augiem mēdz spiest arī sulu, pievienot spirtu un glabāt ledusskapī.

Visās auga daļās ir polisaharīdi (heteroksilāni, arabinoramnogalaktāni), ēteriskās eļļas ziedu kārbiņās līdz 0.5%, lakstos līdz 0.35%, saknēs līdz 0.23%, fermenti, makroelementi (kālijs, kalcijs) un mikroelementi (selēns, kobalts, sudrabs, molibdēns, cinks, mangāns u.c.). Ēteriskās eļļas galvenā sastāvdaļa ir necikliskie seskviterpentīni. Saknēs ir arī inulīns (<6%), glikoze (<7), glikozīdi (ehinoglikozīds), ehinakozīds, fitosterīni, organiskās skābes (palmintskābe, linolskābe, cerotīnskābe), fenolkarbonātu skābes (cigoriņskābe, ferulskābe, kumārskābe un kafijskābe), taukskābes, betaīns (0,1%), sveķi (2%), poliamīdi, antioksidanti (ehinocīns, ehinolons), cis-1,8-pentadekadiēns.

Ārstnieciskā nozīme

Ehinācijas preparāti pastiprina imunitāti, aktivizējot imūnās sistēmas šūnas (fagocītus), kā arī cis-1,8-pentadekadiēnam piemīt izteikta pret onkoloģijas aktivitāte. Visām ehinācijas daļām piemīt plašs spektrs farmakoloģisku īpašību un ar tā palīdzību ārstē daudzas autoimūnās saslimšanas (hepatītu, nefrītu, reimatoīdos artrītus), bakteriālas un vīrusa radītas slimības (gripa, herpes, bakas, poliomielītu), kā arī izmanto, lai ārstētu dažādas onkoloģiskas pataloģijas. Zinātniskie pētījumi ir noteikuši auga aktivitāti pret 15 dažādām patogēnajām baktērijām un 2 patogēnajām sēnītēm. Ziedkopu sula ir efektīvi pastiprina asins recēšanu un brūču dzīšanu. Augs spēj arī reģenerēt ādas šūnas, kā arī neļaut brūcēs attīstīties infekcijām.

Augs var pastiprināt arteriālo asinsspiedienu, tāpēc tas ir ieteicams hipotonijas slimniekiem, attiecīgi cilvēkiem, kuri sirgs no hipertonijas augs nav ieteicams vispār.

Tautas medicīnā, visbiežāk, ehināciju izmanto, lai ārstētu saaukstēšanos, gripu, asins saindēšanos, urīnpūšļa slimības. Ārīgi, lai ārstētu nātreni, apdegumus, herpes vīrusu un citas ādas saslimšanas. Ehināciju lieto smago metālu sāļu un fungicīdu iedarbības novēršanai, aknu slimību un cukura diabēta gadījumā. Ehinācijas preparāti darbojas nomācoši uz streptokoku, zarnu nūjiņu un gripas vīrusu.

Var gatavot no ehinācijas nostādinājumus, novārījumus, dzert kā tēju un gatavot ekstraktus eļļā. Eļļu var izmantot kā antiseptiķi uz brūcēm, pievienot vannām. To ir vērts izmantot arī masāžās, sasmērēt ar šo eļļu krūtis un muguru, tas palīdzēs tikt galā ar saaukstēšanās slimībām. Tāpat eļļu var izmantot arī relaksējošai galvas masāžai.

Vīriešiem

Augu izmanto, lai ārstētu prostatītu, prostatas adenomu un nefrītu. Augs iedarbojas stimulējoši uz CNS, pastiprinot vīriešu potenci.

Nav ieteicams

Ehinācijas ekstrakts eļļā var radīt kuņģa darbības traucējumus, taču ārīgi lietojot var rasties iekaisums, alerģiska reakcija, afilaktiskais šoks. Pārliecinieties, ka Jums nav alerģijas uz asteru dzimtas augiem. Tiem kuriem ir astma vai atopija ir lielāks risks uz alerģisku reakciju. Ilglaicīgi lietojot ehināciju var attīstīties leikopēnija.

Ehinācijas preparātus nelieto progresējošu sistēmu un autoimūno slimību gadījumā (tai skaitā tuberkulozes, sarkoidozes, kallagenozes, izkaisītās sklerozes); imūndeficīta gadījumā (Hiv unAids) un imunosupresijas gadījumā (citotoksiskā pretaudzēju terapija; orgānu transplantācija, vai mugurkaula smadzeņu transplantācija anemnēzē); asins slimību gadījumā (agranulocitoze, leikēmija); alerģisku slimību gadījumā (nātrene, atopiskais dermatīts, bronhiālā astma). Auga preparātus nedod grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā un bērniem līdz 12 gadu vecumam.

*par nātreni- svarīgi saprast uz ko ir alerģiska reakcija, ja uz šo augu, tad nātrenei tas nebūs derīgs, ja alerģija nav ehinācijas radīta, tad ar to var ārstēt nātrenes izpausmes.

Kosmētiskā nozīme

Produktus, kuru sastāvā ir ehinācijas ekstrakti, tiek izmantoti, lai mazinātu ādas novecošanos. Augs veicina šūnu atjaunošanos, turklāt neļauj tām atūdeņoties un ādai sākt lobīties. Auga novārījumus izmanto, lai atbrīvotos no pigmentācijas plankumiem un vasaras raibumiem.

Lasīt par pūšļu fuksu->