Kaķpēdiņa dzeltenā
HELICHRYSUM ARENARIUM

  

  • angliski: yellow Everlasting
  • vāciski: Sand-Strohblume
  • zviedru: hedblomster
  • igauņu: harilik käokuld
  • lietuviešu: smėlyninis šlamutis
  • krievu: цмин песчаный

Dzeltenā kaķpēdiņa- daudzgadīgs augs 20-40cm augumā. Sakne sazarota, tumši brūna, koksnaina. Stublāji stāvi, sazarojas tikai pie ziedkopas. Lapas pakārtotas, veselām maliņām, tāpat kā stublāji- bālganu apmatojumu; zemākās lapas olveida, sašaurinātas uz stublāju.

Ziedi- nelieli bumbveida groziņi, kuri novietoti stublāja augšpusē, vairogveida ziedkopā. Ziediņi dzelteni vai oranži.

Augļi- sīki, izstiepti, brūngani. Augs zied jūnijā- augustā, sēklas nogatavojas augustā- septembrī. Citus gadus novērojams, ka zied atkārtoti augustā- septembrī. Otrreizējā ziedēšana novērojama arī tad, ja pirmā ziedkopa tiek noplēsta- tad ziedkopas izveidojas starp augšējām lapām un stublāja. Katrs zieds zied aptuveni 10-15 dienas; pirmie zied centrālie ziedi ziedkopā. Augs vairojas pateicoties sēklām un veģetatīvi no sakņu izaugumiem.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga ziedkopas ar aptuveni 1-2cm gariem stublāju posiem. Drogas sagatavo ziedēšanas sākumā, līdz atverās sānu ziedi, labi vēdināmās telpās uz sietiem, vai žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru. Iegūtās drogas uzglabā tumšā vietā. Gatavās drogas sastāv no dzelteniām vai oranžām ziedu galviņām- vidēji 7mm lielām. Tām piemīt vājš, taču patīkams aromāts, savelkoši rūgtu garšu. Drogu mitrumam jābūt ne vairāk kā 12%. Uzglabāt var līdz 3 gadiem.

Dzeltenā kaķpēdiņa satur flavonoīdus un flavonoglikozīdus, kumarīnus, miecvielas, triterpēnu saponīnus, ēteriskās eļļas, sveķus, organiskās skābes, karotinoīdus, vitamīnus, polisaharīdus, vitamīnu K, askorbīnskābi, kālija, kalcija, dzelzs, mangāna sāļus, varu, alumīniju, hromu un polisaharīdus.

Ārstnieciskā nozīme

Dzeltenās kaķpēdiņas iedarbojas antibakteriāli, pateicoties tajā esošajām sveķvielu skābēm. Ziedu nostādinājumam ir žulti dzenoša, holekinētiska, holerētiska, pretiekaisuma un pret spazmu iedarbība. Pastiprina žults pūšļa sekrēciju un tajā esošo bilirubīnu, paaugstina žults pūšļa tonusu un veicina žults atplūdi. Rada nomierinošu iedarbība žults pūšļa gludās muskulatūras un žults vada  sfinkteros, maina žults viskozitāti un ķīmisko sastāvu.

Stimulē kuņģa sulas izdali un samazina kuņģa un zarna trakta evakuatoro funkciju, tādi radot iespēju kvalitatīvākai pārtikas pārstrādei. Aktivizē aizkuņģa dziedzera iekšējo sekrēciju un paplašina zarnu asins vadus.

Dzeltenās kaķpēdiņas ziedi ir sens tautas medicīnas līdzeklis, kuru izmanto lai ārstētu aknas, kuņģa un zarnu traktu un nieres. Tautas valodās iegājies, ka šis augs ārstē hepatītu. Šis ir viens no augiem, kura īpašības, kas piedēvētas no tautas valodām ir pēc tam arī apstiprinātas zinātniski.

Tautas medicīnā dzeltenās kaķpēdiņas drogas pielieto daudz plašāk, kā to dara farmokoloģija. Pielieto to, kā urīna dzenošu un asiņošanu apturošu līdzekli. Terapētiski, kaķpēdiņas novārījumu lieto, vēdera graižu, nierakmeņu, nieru un urīnpūšļa iekaisuma gadījumā.

Dzeltenā kaķpēdiņa spēj uzlabot slimnieku stāvokli, kuri sirgst ar akūtu cistītu, apgrūtinātu un sāpīgu urinēšanu, tūsku, kuru radījusi nieru mazspēja. Šī auga novārījumu dzer arī sēža nerva ieskaisuma gadījumā. Nostādinājumus lieto arī, lai apturētu asiņošanu hiperpolimenorejas, olnīcu disfunkcijas un dzemdes fibromiomas gadījumā.

Vīriešiem

Tautas medicīnā auga preparātus izmanto, lai ārstētu impotenci, kā arī priekšdziedzera atoniju uz hroniska prostatīta fona ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Dzelteno kaķpēdiņu nedrīkst lietot obstruktīvās dzeltes gadījumā. Ilgalicīgi lietojot šo augu var rasties problēmas aknās. Kaķpēdiņas ēteriskās eļļas lielās devās var radīt depresīvu stāvokli.

Dzelteno kaķpēdiņu nedrīkst lietot ilgāk par 3 mēnešiem bez pārtraukuma. Šīs grupas augi palielina asinspiedienu, hipertoniķi šo augu nedrīkst lietot ilglaicīgi!

Lasīt par smaržīgo kalmi ->