Mēnesene daudzgadīgā
Lunaria rediviva L.

  

  • Angliski: perennial Honesty
  • Vāciski: Ausdauerndes Silberblatt
  • Zviedru: månviol
  • Igauņu: mets-kuukress
  • Lietuviešu: daugiametė blizgė
  • Krievu: лунник многолетний

Daudzgadīgā mēnesene ir daudzgadīgs augs, kurš izaug augumā līdz 100-120cm. Stublājs stāvs, viegli matains, klāts baltiem matiņiem, augšdaļā- sazarots. Lapas lielas, sirds formas, tumši zaļā krāsā, veselas, zobotas gar malu, tuvāk dzīslām apmatotas. Apakšējās lapas izkārtotas pretēji, augstākās pakāpeniski. Ziedi smaržīgi, četrlapu, violetā tonī, izvietoti vairogformas ziedkopā, kas pāriet skrajā skarā. Augs sāk ziedēt aprīlī un tas turpinās mēnesi. Dabīgos apstākļos daudzgadīgā mēnesene sāk ziedēt sestajā- septītajā dzīves gadā, kultivējot jau otrajā gadā.

Augļi- smailas, no abām pusēm, pākstis. Pākstī attīstās 4-6 sīkas, plakanas nierformas sēkliņas. Sēklas sāk gatavot augs vasaras vidū. Daudzgadīgā mēnesene vairojas tikai ar sēklām, to dīgtspēju saglabājot uz 3 gadiem. Ir sastopamas arī kultūras, kuras ir cēlušās no šī auga: Purple, Alba, Variegata.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto auga sēklas, kuras ievāc augusta vidū- septembrī. Tuvāk rudenim sēklu pākstis jau nobriest, kļūst cietas un iegūst gaiši pelēku toni. Stublājus griež līdz ar zemi, tad tos izžāvē ne ilgāk, kā divu nedēļu laikā. Šajā laikā sēklas pilnībā nobriest un tās var nokult. Uzglabā papīra maisos 2 gadus.

Daudzgadīgās mēnesenes ķīmiskais sastāvs ir maz pētīts. Ir zināms, ka sēklu eļļā ir nervonskābe, erukskābe, linolskābe, palmintskābe, stearīnskābe, eikozēnskābe, flavonoīdi un mikroelementi.

Ārstnieciskā nozīme

Daudzgadīgās mēnesenes sēklās ir atrasts liels daudzums erukskābes un nervonskābes. Erukskābe- nepiesātināta, viegli kūstoša Omega 9 skābe, kura lielos daudzumos kaitē cilvēka organismam. Balstoties uz pētījumiem, erukskābe negatīvi ietekmē sirds muskuli, raisa aknu cirozi, bremzē organisma reproduktīvo briedumu. Nervonskābe- pretēji, rada spēcīgu, virzītu iedarbību, stiprina un atjauno nervu audus, normalizē to signālu vadītspēju. Tā veicina pilnīgu smadzeņu šūnu un neironu reģenerāciju, uzlabojot atmiņas, runas, uztveres funkciju. Kas savukārt ļauj šo skābi izmantot nopietnu slimību ārstēšanai, kā Alcheimera, Parkinsona slimība, bērnu cerebrālā trieka, vecuma demence. Flavonoīdu klātbūtne stiprina smalkos kapilārus, regulē asins spiedienu, stimulē virsnieru garozas funkciju.

Tautas medicīnā daudzgadīgā mēnesene ir pazīstam jau sen! Auga sēklām piemīt diurētiskas un sedatīvas (nomierinošas) īpašības. Sēklu ūdens nostādinājums tiek lietots epilepsijas, bērnu krampju gadījumā. To izmanto arī, kā urīndzenošu līdzekli, dažādu urīnvadu sistēmas slimību ārstēšanai. Mēnesenes sēklu novārījums palīdz tūskas, cistīta novēršanai, to lieto arī vēderdobuma spazmu gadījumā.

Ar šo augu ārstē arī migrēnu, sievietes tā sēklas izmanto pirms menstruālā sindroma atvieglošanai. Šobrīd šis augs vairs nav populārs tautas medicīnā, jo tas dabā paliek aiz vien retāk un retāk sastopams. Un to satiekot, aicinu arī Jūs, tikai to aplūkot un doties tālāk.

Nav ieteicams lietot

Neskatoties uz to, ka augs ir labām ārstnieciskām īpašībām un gaužām rets, tam piemīt arī īpašības, kuras var kaitēt cilvēkam. Viss pateicoties sastāvā esošajai erukskābei. To nedrīkst lietot grūtnieces, barojošas māmmiņas, bērni un cilvēki, kuri sirgst ar aknu slimībām, žultspūšļa akmeņu slimību un sirds asinsvadu slimībām.

Eksperimentāli ir noteikts, ka erukskābe spēj iedarboties iznīcinoši uz aknām, veicinot aknu cirozes attīstību. Ilglaicīgi lietojot sēklas var attīstīties arī sirds asinsvadu slimības. Bērniem, savukārt, tiek bremzēta reproduktīvo orgānu attīstība.

Lasīt par tīruma mētru ->