Palēcīte laimes
ORTHILIA SECUNDA

  

  • angliski: serrated Wintergreen
  • vāciski: Birngrün
  • zviedru: björkpyrola
  • igauņu: harilik lakkleht
  • lietuviešu: vienašalė užgina
  • krievu: ортилия однобокая

Laimes palēcītes ārstnieciskās īpašības ir pamatā saistītas ar dzimumorgānu un urīnvadu sistēmas funkciju. Zālīte pamatā tiek pielietota dažādu valstu tautas medicīnā.

Laimes palēcīte- neliela auguma daudzgadīgs augs, kurš sasniedz augumā 5-20cm. Tai ir ātri augoša, ložņājoša sakņu sistēma, kurai ir daudz sānu dzinumu no kuriem veidojas arī jauni stādi. Ik gadu sakņu sistēma var palielināties pat par 1m.  Lapas ir ieapaļas vai ovālas 2-4cm garas un 1-2cm platas. Lapas mala ir ar zobiņiem ar spicu galotni, lapas pamatne ķīļveida. Stublājs nesazarots, augšdaļā ar sīkām lapiņām un galotnē ir zaļi- balti pusapļa ziediņi 5-6mm lielumā. Atšķirībā no citiem ortīlijas sugas biedriem, laimes palēcītei ir viens ziedputekšņu grauds, jo šis augs apputeksnējas pateicoties vējam. Augam ir sēklu kārbiņa (~6mm liela), kura veras vaļā no apakšas uz augšu. Zied augs jūnijā- jūlijā. Sāk nogatavināt sēklas augustā.

Ārstnieciskiem nolūkiem tiek ievākta auga visa virszemes daļa. Auga ievākšana notiek pamatā ziedēšanas laikā, taču to var ievākt sākot no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Ievākto augu žāvē ēnainā vietā vai labi vēdināmās telpās.

Svaigam augam ir viena īpatnība, tam ir spēcīga zivju smakai līdzīga smarža, kuru rada lielā iridoīdu koncentrācija- šī viela ir sastopama arī zivs zvīņās, tā ir viena no īpatnībām, kas pastiprinās pārliecību šo augu sastopam mežā.

Augs satur arbutīnu- fenola tipa glikozīds, hidrohinonu- aromātisks organiskais savienojums, divātomu feonolus, kumarīnu, vitamīnu C, flavonoīdus, sveķvielas, saponīnus, organiskās skābes (vīnskābe un citronskābe), kā arī mikroelementus (titāns, cinks, varš, mangāns). Kā arī laimes palēcītē ir daudz miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Laimes palēcīte iedarbojas kā pretiekaisuma, pretmikrobu, pretaudzēju, atsāpinošs un urīna dzenošs līdzeklis. Veicina imunitātes noturību. Preparāti, kuri satur šo augu spēj veicināt dzemdes un olnīcu aktivitāti- veicina dzimumorgānu funkcionalitāti vispār. Arbutīnam piemīt pretiekaisuma un urīna dzenošas īpašības; hidrohinonam piemīt antioksidanta īpašības; kumarīni ir spēcīgi antikoagulanti. Flavonoīdiem piemīt pretiekaisuma, žulti dzenoša, diurētiska, sedetatīva, antioksidantu īpašības; saponīniem piemīt atkrēpošanos veicinošu, urīna dzenošu, tonizējošas, sedetatīvas īpašības.

Antiseptiskās un pretiekaisuma spējas augam nodrošina hidrohinons, kurš atbrīvojas aburtīna hidrolīzes rezultātā pateicoties fermentiem. Kairinot nieru epitēliju, arbutīns rada urīna dzenošu iedarbību.

Tautas medicīnā Laimes palēcīte tiek izmantota visnotaļ plaši, tā ir kā viena no vadošajām zālītēm tieši ginekoloģisku problēmu risināšanai, galvenokārt, iekaisuma rakstura. Pamatā laimes palēcīti izmanto, kā tēju, novārījumu un spirta uzlējumu, taču to izmanto arī skalošanai, lai ārstētu olnīcu iekaisumus (andeksīts, salpingīts), oorfirītu, fibromas, olvadu iekaisumus un bloķējumus, kā arī lai veicinātu menstruāciju.

Visas šīs sieviešu slimības ārstē šī brīnumainā zālīte- Laimes palēcīte. Šis augs ir pats populārākais un pamats, lai ārstētu sieviešu neauglību. Taču to izmanto arī mastopātijas, hormonālu saslimšanu, slimību, kuras noved pie neauglības (olnīcu policistoze u.c.) slimību ārstēšanai.

Kā jau iepriekš runājām, laimes palēcīti izmanto ginekoloģisku slimību ārstēšanai- iekaisuma slimības, dzemdes asiņošana, toksikoze, menstruālā cikla traucējumi, dzemdes kakla erozija. Īpašu efektivitāti laimes palēcīte parāda endometriozes gadījumā. Jau no senatnes sievietes zina, ka laimes palēcīte (nereti sajaukumā ar citām zālītēm četrlapu radiola, purva vārnkāja, apaļlapu ziemcietīte u.c.) ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem, lai paliktu stāvoklī un veiksmīgi iznēsātu bērnu. Lai arī šī zālīte tiek uzskatīta par izteiktu sieviešu slimību zālīti, to var lietot arī vīrieši. Neauglības gadījumā šo zālīti iesaka dzert abiem partneriem, vīrietim šī zālīte palīdzēs palielināt spermatozoīdu aktivitāti un to skaitu.

Tāpat arī vīrietim palīdzēs ārstēt hronisku prostatītu, hemoroīdus, prostatas adenomu, kā arī dažādas urīnvadu sistēmas, zarnu trakta, aknu un nieru problēmas. Taču ir svarīgi pirms lietot laimes palēcīti, tomēr konsultēties ar zinošu fitoterapētu vai zāļu tēju ievācēju.

Novārījumus, nostādinājumus un uzlējumus var lietot arī kā dezinficējošu līdzekli, nieru un urīnpūšļa iekaisuma gadījumā. Lieliski noderēs arī cistīta, pielonefrīta, priekšdziedzera iekaisuma, hemoroīdu, pieaugušo urīna nesaturēšanas, ausu iekaisuma ārstēšanai.

Vīriešiem

Tautas medicīnā šis augs tiek pielietots, lai ārstētu priekšdziedzera iekaisumu un neauglību.

Nav ieteicams lietot

Saprotams, ka laimes palēcīte tāpat, kā citi augi var radīt nevēlamas blaknes. Laimes palēcīti nav vēlams lietot alerģiju, individuālas nepanesamības, laktācijas gadījumā. To nedrīkst jaukt ar hormonāliem preperātiem, nedrīkst lietot grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī, pie sliktas asins recēšanas, mēnešreižu laikā. Parasti laimes palēcītes blaknes izpaužas kā vispārīgs organisma nespēks, sāpes epigastrālā apvidū, dispepsija un galvas sāpes.

Lietojot šo zālīti ir stingri jāievēro devas, jo pie lielākām devām tā var radīt toksisku iedarbību.

Laimes palēcīte kuņga un zarnu slimību gadījumā var saasināt gastrīta slimības un radīt aknas funkcijas pasliktināšanos. Lietojot antikoagulantus, iedzimtu vai iegūtu asins reces funkciju traucējumu gadījumā var rasties spontānas iekšējās asiņošanas, kuru iznākums var būt neprognozējams.

Pirms lietot šo zālīti ir nepieciešams sākotnēji konsultēties ar zinošāku cilvēku un galvenais nenodarboties ar pašārstēšanos- jo augs tik tiešām ir efektīvs. Taču pareizi to lietojot, ātrā veidā var panākt vēlamo efektu.

Receptes

  • Laimes palēcītes novārijums

1 ēdamkarote žāvētas zālītes tiek aplieta ar vienu glāzi verdoša ūdens, nokārsēt uz lēnas uguns 5-10 minūtes un atstāt ievilkties uz 3-4 stundām. Lietot pa vienai ēdamkarotei 4-5 reizes diennaktī.

  • Laimes palēcītes uzlējums

50 gramus smalki sagriezta auga (svaiga) apliet ar 500 millitriem kvalitatīva degvīna. Nostādina tumšā un vēsā vietā 3 nedēļas, periodiski sakratot. Pēc nostādināšanas izfiltrē un lieto 15-30 pilienus 1h pirms ēšanas.

  • Laimes palēcītes tēja

2 ēdamkarotes žāvēta auga aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, uzlikt vāciņu un atstāt uz 15 minūtēm ievilkties. Svarīgi pēc nostādināšanas neatstāt tējā lapiņas, attiecīgi atliet ūdens daļu nost un to lieto pa pusi glāzes 4 reizes diennaktī 30-40 minūtes pirms ēšanas.

Šo tēju var lietot arī ādas kopšanai, īpaši ja ir grūti dzīstošas rētas vai tās ir pat pūžņojošas.

Lasīt par čemuru palēku ->