Saulgrieze vasaras
Helianthus annuus L.

Saulgrieze vasaras

   

  • angliski: Sunflower
  • vāciski: Sonnenblume
  • zviedru: solros
  • igauņu: harilik päevalill
  • lietuviešu: tikroji saulėgrąža
  • krievu: подсолнечник обыкновенный

Vasaras saulgrieze ir viengadīgs, stāvs augs, ar rievotu un raupji apmatotu stublāju, ar sānu zariem. Augumā no 80-250cm. Sakņu sistēma mietveida, saknes augsnē ieaug līdz 3m, mitruma meklējumos. Augam ir lielas, sirds formas vai olformas lapas ar smailiem galiem, kuras izvietotas pamīšus, gar malu attāli zāģzobotas.

Gaiši dzeltenas līdz zeltītas krāsas ziedi ir izvietoti  līdz 50cm diametrā lielā kurvī- ziedkopa, kura ir spējīga sekot saulei (saulei seko tikai jaunie augi). Ziedēšana sākas vasaras pilnbriedā- jūlijā un turpinās, aptuveni, vienu mēnesi.

Augusta beigās vai septembra sākumā sākās augļu nobriešana- izstieptas olformas sēkliņas, melnā vai pelēkā krāsa, vai baltas ar svītriņām. Augs apputeksnējas pateicoties vējam un kukaiņiem.

Vasaras saulgriezei patīk neitrāla, barojoša, viegla augsne un labs apgaismojums. Augs ir siltummīlis un cieš no salnām. Sēklas sēj aprīļa vidū vai maijā. Tiklīdz parādās auga asni, ziedēšanas fāze sākās pēc 75-80 dienām.

Pašlaik pasaulē ir daudz saulgriežu selekcijas formu, kurus izmanto, kā dekoratīvus dārza augus- ārstniecībā tos neizmanto.

Ārstniecības vajadzībām izmanto gatavas sēklas, lapas, stublājus un saknes. Spilgti-dzeltenās ziedlapiņas ievāc ziedēšanas sākumā. Tās žāvē labi vēdināmās un apēnotās telpās. Tādā veidā saglabājot ziedlapiņu krāsas.

Nebojātas un sulīgi zaļās lapas ievāc vasarā. Lapas plūc bez lapu kātiem un žāvē piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 50C temperatūru, vai labi vēdināmās un apēnotās telpās. Pareizi izžāvētām lapām būs samtaina virsma, tumši zaļa krāsa un izteiktas dzīslas.

Septembra beigās ievāc vasaras saulgriezes saknes. Tās attīra no augsnes un žāvē žāvētājos nepārsniedzot 40-50C temperatūru.

Drogu uzglabā elpojošā tarā līdz 2 gadiem.

Vasaras saulgriezes lapās un ziedos ir atrasts flavonoīds kvercimeritrīns, steriņi (glikozīds sitosterolīns), kumarīna glikozīds skopolīns, <0,6% kaučuks, holīns, saponīni, karotonoīdi (kriptoksantīns, beta karotīns, taraksantīns), antociāni, fenolkarbonātskābes (hlorogēna, kafijas, neohlorogēna). Sēklās ir augu tauki (50-52%), olbaltumvielas (<20%), ogļhidrāti (<23%), karotinoīdi, steriņi, fosfolipīdi, vitamīni PP un E, polinepiesātinātās taukskābes (īpaši linolēnskābe), lecitīns un miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Ir izpētītas augu tauku farmakoloģiskās īpašības, kuras regulē holesterīna vielmaiņu cilvēka ķermenī, mazinot tā nogulsnēšanos uz asinsvadu sieniņām aterosklerozes gadījumā. Augu eļļas nepietiekamība cilvēka uzturā paātrina cilvēka organisma novecošanos. Nerafinētā saulgriežu eļļā ir A, F un D vitamīns.  Vitamīns E bremzē cilvēka novecošanos, stimulē vairogdziedzera hormonu izstrādi. Vitamīns F uzlabo asinsvadu sieniņu stāvokli, veicina racionālu olbaltumvielu sadali. Pietiekams vitamīna daudzums, mazina iespēju saslimt ar aterosklerozi, neļauj attīstīties miokarda infarktam un citām sirds asinsvadu slimībām.

Pietiekams D vitamīna daudzums sēklās, kompensē saules gaismas nepietiekamību organismā, īpaši ziemas periodā. Tokoferols (E) uzlabo asinsreci, uzlabo asins mikrocirkulāciju, nepieciešams šūnu reģenerācijai un kapilāru sieniņu stiprināšanai.

Vasaras saulgriezes sakņu novārījuma ārstnieciskās īpašības ir pamatojamas ar saknē esošiem, specifiskiem sārmainiem alkaloīdiem un lielu daudzumu kālija sāļu. Alkaloīdi ir spējīgi sašķelt sāļus, kālijs pastiprina diurēzi.

Ārstniecības vajadzībām tautas medicīnā izmanto lapas, ziedus, sēklas, stublājus un saknes, kuras lieto, galvenokārt, nostādinājumu, novārījumu un spirta ekstraktu formā.

Ziedlapiņu nostādinājumi ir efektīvi hepatīta, sirds muskuļa slimību, bronhiālo spazmu, gremošanas trakta kolīta, gripas, malārijas, augšējo elpceļu kataras gadījumā. Ziedlapiņu spirta ekstraktus (retāk lapu) lieto drudža un neiralģijas gadījumā, kā arī lai uzlabotu apetīti. Šo pašu ziedlapiņu novārījumu var lietot arī kā urīna dzenošu un savelkošu līdzekli.

Vasaras saulgriezes ziedlapiņu nostādinājumus lieto iekšķīgi onkoloģijas gadījumā, arī kā diurētisku līdzekli. Preparātus no ziedlapiņām lieto ārīgi, terapijai novecoju čūlu ārstēšanai, diabēta un pūšļēdes gadījumā. Saulgriezes ziedi, kopā ar citiem augiem ir efektīvi ekzēmu un neirodermatīta ārstēšanai.

Stublājus izmanto urīna izvadu sistēmas un dzimumorgānu, vairogdziedzera ārstēšanai. Lietojot stublāju nostādinājumus var rasties sāpju sajūtas locītavās, organismam attīroties no sāļiem.

Saulespuķu sēklu eļļa ir ne tikai vērtīgs pārtikas produkts, bet arī nozīmīgs ārstniecības līdzeklis. Ārīgi to lieto sāpošu locītavu ieziešanai; iekšķīgi, kā vieglu caureju veicinošu līdzekli. Eļļa ir efektīvs līdzeklis aterosklerozes gadījumā, pateicoties augstam nepiesātināto skābju saturam tajā. Novārīta eļļa ir lielisks līdzeklis ar kuru dziedēt brūces.

Svaigas sēklas ir ne tikai garšīgas, bet arī vērtīgas. Tās normalizē arteriālo spiedienu, atvieglo krēpu izvadi, novērš sklerotiskas izmaiņas asinsvados, normalizē nervu sistēmas darbību un mazina alerģijas izpausmes. Ar sēklu novārījumu efektīvi ārstē klepu.

Vasaras saulgriezes ziedus, lapas, eļļu un augļus lieto aknu un žults vadu slimību ārstēšanā. Novārījumu no ziediem un lapām izmanto, kā pretdrudža līdzekli; spirta ekstrakts ir efektīvs malārijas, gripas, saaukstēšanās slimību, drudža, kuņģa spazmu, nervu slimību ārstēšanā.

Vasaras saulgriezes, nobriedušu ziedu, eļļas ekstraktu lieto, lai ārstētu sāpošas locītavas. Vērtīgs ir arī saulgriežu medus, tajā ir palielināts daudzums karotīna, A vitamīna, gaistošās vielas.

Auga sakņu novārījums palīdz izvadīt minerālos un sārmu sāļus, fosfātus, urātus, oksalātus. Novārījums ir efektīvs artrīta, artrozes un osteohondrozes ārstēšanai.

Nav ieteicams lietot

Vasaras saulgriezes preparāti terapeitiskās devās nerada blaknes. Taču auga sēklas nelabvēlīgi ietekmē kuņģa čūlas un gastrīta slimniekus.

Dietologi neiesaka lietot saulgriezes sēklas cilvēkiem, kuri cieš no liekā svara.

Vasaras saulgriezes preparāti nav ieteicami grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī, ja pret šo augu ir alerģija.

Kosmētiskā nozīme

Vasaras saulgriezi lieto dažādos kosmētiskos līdzekļos, ar kuriem kopj sejas un ķermeņa ādu (krēmi, losjoni, gēli). Šampūni ar vasaras saulgriezes ekstraktu uzlabo matu veselību, atbrīvo no šķeltiem matu galiem un stimulē matu augšanu.