Smalkžodzene Sofijas
Descurainia sophia L.

Sofijas smalkžodzene

   

  • angliski: Flixweed
  • vāciski: Gemeine Besenrauke
  • zviedru: stillfrö
  • igauņu: rihu-peenlook
  • lietuviešu: paprastasis poklius
  • krievu: дескурайния Софии

Sofijas smalžodzene ir viengadīgs, indīgs augs, kurš izaug 10-80cm augumā. Tai piemīt, visnotaļ, nepatīkams aromāts. Stublājs stāvs, sazarots, biezi aplapots, ar pelēcīgu apmatojumu. Lapas izkārtotas pamīšus, divkārši vai trīskārši plūksnaini dalītas, garumā 1.5-8cm, platumā 0.8-3cm.

Smalkžodzenes ziedi ir bāli- dzeltenā krāsā, izvietoti čemura ziedkopā. Sofijas smalkžodzenes augļi ir daudzsēklu pākstis, 10-30mm garas. Augļi ir mazliet izliekti. Sēklas ovālas un dzelteni brūnā krāsā, viegli saplacinātas. Augs zied sākot ar maiju līdz augustam, tad nobriest augļi, no augusta līdz septembrim.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto auga virszemes daļu, saknes un pat jaunās pākstis. Kā likums saknes ievāc, pēc auga sēklu nogatavināšanas- augustā vai septembrī, sēklas- skatoties, kā nobriest pākstis, lapas un stublājus ievāc, kamēr augs zied.

Sofijas smalkžodzeni sagriež gabalos un klāj uz sietiem, <3cm biezumā. Katru dienu drogu nepieciešams uzrušināt, jo tai ir tendence pūt. Kad droga ir izžuvusi, to liek auduma maisos. Tas ir obligāts nosacījums. Turklāt drogu neblīvēt maisos!

Maisus nepieciešams uzglabāt labi vēdināmā un sausā vietā, tas nodrošinās, ka drogu varat uzglabāt 2 un vairāk gadus.

Sofijas smalkžodzenes sēklas ievāc saistīti ar to nobriešanu. Tās tiek žāvētas ar visām pākstīm, pēc tam nokultas un izsijātas. Sēklas var uzglabāt blīvi noslēgta stikla tarā vienu gadu.

Sofijas smalkžodene sevī satur steroīdos saponīnus, alkaloīdus, kumarīnus, organiskās skābes, minerālos sāļus, tioglikozīdus, spirtu, kardenolīdus, pigmentus, vitamīnus, augu taukus un sinepju eļļu. Turklāt, auga ķīmiskais sastāvs nav izpētīts līdz galam. Ir zināms, ka Sofijas smalkžodzenes sēkas satur augu taukus (27-30%), indīgo glikozīdu sinigrīnu (<0,9%), alildisulfīdu (12,5%), benzilizotiocianātu (60%), alilzotiocianātu (15%) u.c.

Augu tauki un sinepju eļļa satur linolskābi, arahīdskābi, erukskābi un citas taukskābes, kā arī organiskās skābes. Smalkžodzenes lapās ir atrasts arī karotīns (10%) un vitamīni C,E,P.

Ārstnieciskā nozīme

Neņemot vērā, ka Sofijas smalkžodzene netiek lietota oficiālajā medicīnā, pateicoties vērtīgam ķīmiskam sastāvam, tai piemīt vairākas vērtīgas īpašības. Tā ir urīna dzenoša, savelkoša un baktericīda. Ir zināma arī tās asiņošanu apturošā un pret helmintu aktivitāte.

Jau no senatnes šis augs ir pazīstams dažādu tautu medicīnā.

Sofijas smalkžodzenes lakstu nostādinājumu lieto diarejas, dizentērijas, tūskas, žultsakmeņu un nieru slimību gadījumā.

Sofijas smalkžodzenes novārījumi ir labs asiņošanu apturošs līdzeklis, asins atkrēpošanas un dzemdes asiņošanas gadījumā, tas palīdz arī histērijas lēkmju laikā un kā cērmju dzenošs līdzeklis. Der pieminēt, ka augs tiek pielietots arī cukura diabēta gadījumā.

Tautas medicīnā Sofijas smalkžodzenes novārījumus un nostādinājumus izmanto, lai ārstētu malāriju, saaukstēšanās slimības un drudzi. Valda uzskatus, ka augs neļauj attīstīties audzējiem, iedarbojoties bremzējoši.

Brūču un ādas čūlu mazgāšanai tiek gatavots koncentrēts nostādinājums. Ātrākai strutojošu brūču un griezumu dzīšanai, lokāli liek svaigas, sasmalcinātas Sofijas smalkžodzenes lapas.

Šis augs arī plaši tiek pielietots Ajūrvēdā. Sēklu novārījumu plaši pielieto, kā rūgtvielu atkrēpošanās vajadzībām. Turklāt, Sofijas smalkžodzenes ārstnieciskie nostādinājumi tiek lietoti bronhīta, drudža, žultsakmeņu, kā arī nervu saspringuma gadījumā. Auga novārījumi noder arī, kā pret cingas līdzeklis.

Nav ieteicams lietot

Augu, kategoriski nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā un ar to nevajadzētu ārstēt mazus bērnus. Sofijas smalkžodzenes galēniskos preparātus aizliegts lietot nefrīta un pielonefrīta saasinājuma gadījumā.

Nav ieteicams lietot auga galēniskos preparātus cilvēkiem ar paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu, jo novārījumi un nostādinājumi uz šī auga bāzes paaugstina asinsspiedienu.

Sofijas smalkžodzene ir indīgs augs! Īpaši indīgas ir auga sēklas. Tāpēc ir svarīgi izlemt un pamatot šī auga lietošanas nepieciešamību un iespējams var izmantot citas alternatīvas.

Parastā smaržzāle ->