Ūdensziedi
LEMNA L.

  

  • Angliski: Duckweed
  • Vāciski: Wasserlinse
  • Zviedru: andmat
  • Igauņu: lemmel
  • Lietuviešu: plūdena
  • Krievu: ряска

Ūdens ziedi- neliela izmēra augs, kurš aug uz ūdens virsmas, parasti uz stāvoša ūdens vai lēni tekoša. Pie mums sastopamie ūdensziedi ir daudzgadīgi. Augs sastāv no vienas vairoglapas ar garu sakni un sānu dzinumiem. Jaunie dzinumi veidojas, tādās taka kabatiņās (padziļinājums auga aizmugurē), kurās ar laiku parādās arī ziedkopa. Katrā ziedkopā ir viens- divi vīrišķie ziedi un viens sievišķais. Zieds ir unikāls, tam nav ne kauslapu, ne ziedlapu. Ūdenszieda ziedi ir unikāli. Sēklas augam ir sakopotas maisiņā, protams, pašas sēklas ir grūti pamanāmas, jo vienā maisiņā ir līdz 60 sēklām ( to izmērs ir tiešām sīks).

Auga forma mēdz būt dažāda, tie var būt vientuļi, var būt arī grupās. Ir redzētas lancetveidīgas, apaļas, ieapaļas, izstieptas, ovālas un eliptiskas auga formas. Mazajam ūdensziedam visbiežāk sastopamas eliptiskas, plakanas plāksnītes, apmēram 5mm garumā. Trejdaivu ūdensziedam ir lielākas lapas līdz 10mm, pie tam puscaurspīdīgas. Kuprainajam ūdensziedam, lapas forma biežāk noapaļota vai olveida formas, garumā līdz 8mm. Atceramies, ka kuprainais ūdens zieds ir iekļauts Latvijas sarkanajā grāmatā 3.kategorijā. Latvijā ir sastopama arī parastā spirodela, to ārstniecībā parasti nepielieto, atšķirt var viegli- ūdensziedam ir viena sakne, spirodelai pušķītis no 3-5 saknītēm.

Gatavojoties ziedēt un ziedēšanas laikā auga lapas paliek olīv-violetas krāsas. Ūdensziedam uz ūdens virsmas palīdz noturēties gaisa dobumi, kuri atrodas lapiņās. Kā arī katrā lapā ir 5-7 dzīslas.

Ūdensziedus sāk ievākt vasarā. To parasti dara ar nelielu marles “tauriņu ķeramo”. Iegūto augu skalo tekošā ūdenī un liek žāvēties. Žāvē to izklājot uz sietiem, ēnainā un labi vēdināmā vietā.

Ūdensziedos atrasti fitosterīni, flavonoīdi, diterpenoīdi, karotinoīdi, aromātiskās un taukskābes, fosofolipīdi, slāpekli saturoši savienojumi un miecvielas. Tajā ir arī polisaharīdi, sulfolipīdi, kā arī vitamīns C, E, PP un B grupas vitamīni. Augs spēcīgi uzkrāj sevī joda un broma sāļu, kā arī fosforu, kalciju, silīciju, magniju, varu, dzelzi un cinku.

Ārstnieciskā nozīme

Eksperimentālie pētījumi apstiprina mazā ūdenszieda antibakteriālo un antimikotisko aktivitāti, kā arī tā antiprotozoju iedarbību, šīs spējas piemīt arī kuprainam ūdensziedam. Mazo ūdensziedu var pielietot, kā temperatūras mazinošu, pretiekaisuma, spēcinošu un pret helmintu līdzekli. Tai piemīt vāja žulti dzenoša un atsāpinoša iedarbība. Mazais, kuprainais un trīsdaivu ūdenszieds var tik pielietots arī kā diurētiķis.

Tautas dziednieki, kuri ir pētījuši šo augu tam piedēvē arī citas īpašības. Tā palīdzot ārstēt dažādas ādas slimības un zemādas taukaudus- karbunkulus, furunkulus, leikodermija, Vitiligo. Šis augs ir vērtīgs arī acu slimību, imūnsistēmas, gremošanas sistēmas, endokrīnās sistēmas un reproduktīvās sistēmas ārstēšanai. Izmantot var arī avitaminozes, infekciju un invāziju gadījumā.

Dažādu alerģiju izraisītu slimību gadījumā, šo augu lieto iekšķīgi pulverīša veidā. Šis pulverītis, samaisīts ar medu tiek uzskatīs par labu urīna dzenošu līdzekli, kurš spējīgs attīrīt organismu no toksīniem un mazināt tūskas. Augs palīdzēs arī pret galvas sāpēm. Šo augu dod bērniem, kuri nespēj saturēt urīnu, kā arī pieaugušos, kuriem novērojamas nervu sabrukuma pazīmes. Ar spirta izvilkumu skalo kaklu angīnas un lieto balss saišu bojājumu gadījumā. Mazliet pasildot, to lieto pret otītu ausī. Lokāli šo uzlējumu pielieto pret insektu kodumiem, tas ātri atbrīvo no niezes un uztūkuma, ar to mazgā čūlas un strutojošas brūces.

Arī tautas dziednieki ar to ārstē Vitiligo (ādas pigmentācijas bojājumi, balti plankumi). Šādam nolūkam dzer iekšķīgi ūdensziedu nostādinājumu, kursa veidā un liek lokāli kompreses. Ūdensziedu nostādinājumi vai novārījumi ieteicami, kā kompreses reimatisma un podagras ārstēšanai.

Homeopātijā šo augu pielieto, kā efektīvu līdzekli pret dažādām ausu, deguna un rīkles saslimšanām- rinosīnusīts, hronisks rinīts, faringīts, polipi un deguna atrofiski procesi. To lieto pret krākšanu, pret puvuma garšu mutē un “skaļās” caurejas (gāzu palielinājums).

Nav ieteicams lietot

Šim augam nav lietošanas blakņu, tomēr šo to var ievērot. To nevajadzētu lietot cilvēkiem ar veģetatīvo distoniju. Cilvēkiem, kuri sirgst ar nervu slimībām, šo augu jālieto uzmanīgi, jo tas var izraisīt paaugstinātu aizkaitinājuma sajūtu un izprovocēt nervu sabrukumu.

Pārtikas nozīme

Ūdensziedi ir lieliska pārtika ne tikai mājputniem, bet arī cilvēkam. Taču ir jāsaprot, ka šo augu sastapsiet tikai ūdenstilpnēs un mūsu ūdenstilpnes ne vienmēr ir tīras un nepiesārņotas. Tāpēc, rūpīgi jāizvēlas ievākšanas vietu. Kaut arī lietojot reti, arī neliels piesārņojums neradīs bīstamas sekas.

Ūdensziedus var lietot svaigus, zupās, biezeņos, sautējumos un pat gatavot uz ziemu. Taču ir jāuzmanās to ēst svaigu ūdenstilpnēs, kur peldas cilvēki, tiek dzirdīti mājlopi un pats galvenais dzīvo pīles- no šādiem ūdensziediem varat dabūt arī salmonelozi. Tāpēc termiskā apstrāde šim augam ir bez maz vai obligāta.

Uztura receptes

Salāti no ūdensziediem

30 gr. ūdensziedus, 20 gr. sīpola, 100gr. vārīta kartupeļa, 50 gr. skābētu kāpostu, 20 gr. krējuma, 1 ola, sāls un garšvielas.

Pasta no ūdensziediem

20 gr. ūdensziedu, 30 gr. sviesta, 2 tēj,k. rīvēta mārrutka. Ūdensziedus sasmalcina. Visas sastāvdaļas samaisa kopā un lieto sviestmaizēm.

Ūdensziedu gaļas zupa

10 gr. ūdensziedu uz 1 porciju gaļas zupas. 3-5 minūtes pirms vārīšanas beigām pievieno ūdensziedu.

Ūdensziedu zupa

30 gr. ūdensziedu, 50 gr. skābenes, 100 gr. kartupeļu, 40 gr. loku vai sīpolu, 20 gr. krējuma, 10 gr. dilles.

Skābenes un ūdensziedus samaļ gaļas mašīnā, uz pannas sautētus lokus vai sīpolus pievieno zupai 10 minūtes pirms beidzas vārīšanās. Pirms pasniegšanas pievieno krējumu un dilles.

Zupas piedeva no ūdensziediem

100 gr žāvētu ūdensziedu, 10 gr. ķimeņu, 100 gr. žāvētas austrumu dižpērkones lapas.

Ūdensziedus un dižpērkoni papildus žāvē cepeškrāsnī, tad tās maļ un maļ ķimenes, samaisa visu kopā. Maisījumu izmanto, kā piedevu pirmajiem un otrajiem ēdieniem, rēķina 1 tēj.k. uz vienu porciju.

Lasīt par purva vaivariņu ->