Tīruma zilausis
Consolida regalis

   

  • angliski: forking Larkspur
  • vāciski: Feld-Rittersporn
  • zviedru: riddarsporre
  • igauņu: põld-varesjalg
  • lietuviešu: dirvinis raguolis
  • krievu: живокость полевая

Tīruma zilausis ir viengadīgs augs ar sazarotu, stāvu, vāji apmatotu stublāju. Auga variē augumā no 25-70cm. Lapas sarežģītas, daudzkārt šķeltas lineārās daļās. Zemākās lapas uz lapu kātiem, augstākās sēdošas. Ziedi lieli (<4cm dia.), savākti šķidrās ziedkopās, spilgti violeti vai debesu zilā krāsā. Ziediņš sastāv no 5 ziedlapiņām. Zied augs sākot ar jūniju un turpinās līdz pat jūlija beigām, tad sāk nobriest augļi.

Auglis- kails somenis, garumā līdz 15mm. Sēklas olformas, melni brūnā krāsā, klātas ar plānas plēves zvīņām. Tīruma zilausis vairojas tikai ar sēklām- viens augs spēj saražot līdz 4000 sēklu.

Augs ir indīgs! Taču ārstnieciskam nolūkam tie ievākta šī auga virszemes daļa- stublāji, lapas, ziedi un sēklas. Auga virszemes daļu ievāc tā ziedēšanas laikā (jūnijs- augusts). Augs ir pārbagāts ar alkaloīdiem, tāpēc to ievākšanu realizē gumijas cimdos. Augu žāvē sietu buntēs vai izklātu uz sietiem. Žāvētu drogu uzglabā papīra maisos nost no cietiem augiem, līdz 2 gadiem.

Sēklas sāk ievākt jūlijā- augustā, līdz ar sēklu nobriešanas mirkli. Augus sien buntēs un karina ar ziedkopām uz leju. Izžūstot nokuļ sēklas un nepieciešamības gadījumā sēklas turpina žāvēt izklātas uz plātēm. Žāvētas sēklas uzglabā līdz 2 gadiem.

Tīruma zilauša sēklās ir triterpēnu alkaloīdi (delartīns, delbīns, delatīns, delkozīns, delsimīns, delsīns, delsolīns, delfelatīns, delfamīns, delfelīns, delfinīns, kondelfīns, deltamīns, diktiokarpīns, konsolidīns, oreolīns, metilikakonitīns, eldelīns, elatīns), akonītskābe. Iegūts kvercetīns un kempferols, augu tauki un miecvielas.

Auga virszemes daļa satur flavonoīdus, alkaloīdus (delsemīnu, kalkatripīnu, meliktīnu), glikoalkaloīdu delfinidīnu, organiskās skābes, makro un mikroelementus (cinks, hroms, mangāns, magnijs, kālijs, dzelzs, selēns).

Ziedu sastāvā ir glikozīds delfinīns, daži alkaloīdi (magnoflorīns, kalkatripīns), pigmenti.

Ārstnieciskā nozīme

Augā esošie alkaloīdi spēj bloķēt nervu galus, veicina skeleta muskulatūras atslābumu, Miorelaksanti (kurāreveidīgas vielas), kuras tika atrastas augā, tika piedāvātas ķirurģiskajā praksē, kompleksi ar narkotiskajām vielām vai narkozi, lai atslābinātu muskuļus, noņemtu spazmas, krampjus paaugstināta muskuļu tonusa gadījumā.

Neseni pētījumi norāda šī auga pret parazītu, asins attīrošu, pretiekaisuma, atkrēpošanos veicinošu, sāpju remdējošu iedarbību.

Tautas medicīna tīruma zilausi pielieto jau kopš seniem laikiem. Žāvētu stublāju novārījumus lieto urīna sistēmas un dzimumorgānu slimību gadījumā.

Nostādinājumu pielieto, kā sāpju remdējošu, žulti dzenošu un pretiekaisuma līdzekli, kuņģa, aknu slimību gadījumos un mutes dobuma skalošanai- stomatīta un angīnas gadījumā. Šis līdzeklis palīdz intensīva klepus, garā klepus un plaušu iekaisuma ārstēšanai. Aplikācijas no šī auga lieto konjunktivīta un blefarīta ārstēšanai.

Tīruma zilausi pielieto smagu dzemdību, sacītu un sāpīgu mēnešreižu gadījumā.

Krievijā šo augu nereti var sastapt ar nosaukumu «живокость»- ar šī auga palīdzību var paātrināt lauztu kaulu dzīšanu, dziedēt brūces un ārstēt apdegumus. Ar ziedēm, kuru pamatā ir tīruma zilausis ārstē kašķi, ekzēmas un citas ādas slimības.

Nav ieteicams lietot

Visas auga daļas un īpaši tās sēklas sevī satur indīgus alkaloīdus. Šo augu kategoriski nedrīkst lietot grūtniecības un laktācijas periodā, kā arī bērniem jaunākiem par 18 gadiem. Šis augs nav lietojams arī hipotonijas un miastēnijas gadījumā.

Pārdozējot tīruma zilausi ir vērojama nopietna klīniska simptomātika: palielinās siekalu izdale, sākas vemšana, diareja, atsevišķu muskuļu grupu krampji, atsevišķos gadījumos ir iespējams letāls iznākums no elpceļu paralīzes.

Ja ir doma lietot š augu, tomēr būtu vēlams konsultēties ar speciālistu, jo augs var ietekmēt veselību arī negatīvā virzienā.

Der zināt- ka šī auga nektārs, kā cilvēkam (medus), tā bitēm ir kaitīgs, taču ir gadījumi, kad bites cenšas no šī auga ievākt izejvielas.

Lasīt par meža zirdzeni->