Zvagulis
Rhinanthus

   

  • Angliski: Yellow-rattle
  • Vāciski: Klappertopf
  • Zviedru: skallra
  • Igauņu: robirohi
  • Lietuviešu: barškutis
  • Krievu: погремок

Zvaguļiem ir vāja sakņu sistēma, kas sastāv no mietveida sakneņa un saknītēm, kuras klātas ar gaustorijām- auga barības uzņemšanas orgāni, ar kuriem tas piesūcas kaimiņauga saknēm. Zvagulis ir vienlaicīgi parazīta augs un saprofīts, tas spēj ne tikai piesūkties dzīvām saknēm, bet pārtiku saņemt arī no mirušām. Vienkārši, četršķautņu stublāji mēdz izaug līdz 50cm augstumam. Pa visu auga stublāju izvietojas sēdošas, pretēji izkārtotas lapas, parasti, tās ir ar gludu vai zobainu malu. Ziedi nepareizi, divlūpu, dzeltenā krāsā. Augšējā lūpa ir ķiverveidīga, apakšējā trīsdaļīga, plakana. Ziedi pa vienam diezgan blīvā ziedkopā stublāja vai zaru galā seglapu žāklēs. Auglis- saspiesta, sausa, brūni dzeltena, apaļa kārbiņa. Zied no maija līdz septembrim.

Latvijā sastopams lielais zvagulis (Rhinanthus serotīnus) un mazais zvagulis (Rhinanthus minor L.).

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto auga virszemes daļu. To ievāc uzreiz pēc ziedēšanas un sēklu nobriešanas. Augu žāvē izklājot to plānā slānī, apēnotā un labi vēdināmā vietā. Drogu uzglabā papīra maisos, līdz 3 gadiem.

Ķīmiski zvaguļi ir izpētīti, visnotaļ, labi. Tajos ir atrasti iridoīdi, ieskaitot katalpolu un izokatalpolu, anguzīdu, aukubazīdu; flavonoīdus, starp kuriem ir diosmīns, apigenīnu, kosmosiņu, cinarozīdu, kā arī karotonoīdus, kā beta karotīnu, luteīnu un to atvasinājumus, saharozi, pektīnvielas, mannītu un dulcītu, steroīdus un skābes- hlorogēnskābi, askorbīnskābi, benzoskābi un fenolkarbonātskābi, ēterisko eļļu un miecvielas.

Ārstnieciskā nozīme

Auga baktericīdās un pretvīrusu īpašības ir saistītas ar tajā esošajiem iridoīdiem, kam raksturīga augsta bioloģiskā aktivitāte. Benzoskābei piemīt pretsēnīšu un pretmikrobu aktivitāte. Augu toksiskums saistās ar tajā esošiem alkaloīdiem.

Tautas medicīnā zvaguli izmanto, lai ārstētu bronhītu, saaukstēšanās slimības un gripu, ar auga nostādinājumu skalo kaklu, angīnas gadījumā. Zvaguļa preparāti ir efektīvi galvas sāpju, aritmijas un aterosklerozes gadījumā. Novārījumus un nostādinājumus lieto, kā urīndzenošu līdzekli, izmanto, kā efektīvu preparātu furunkulozes un STS slimību ārstēšanai. Ārīgi augu lieto, lai skalotu strutojošas brūces un ārstētu ādas slimības, ieskaitot sēnīšu slimības un vīrusu skrofulozi. Augam piemīt arī insekticīdas īpašības un tā nostādinājumi ir lietojami pret utīm un gnīdām- skalošanai.

Nav ieteicams lietot

Zvaguļos ir toksiski savienojumi, tāpēc, lai tos lietotu ir nepieciešama speciālista konsultācija un stingri sekot noteiktām devām.

Ar šo augu nedrīkst ārstēt bērnus, to neizmanto grūtniecības un laktācijas periodā. Šo augu nelieto cilvēki ar elpošanas orgānu un sirds nepietiekamību, arteriālo hipotoniju, hroniskām nieru slimībām (nefrīts, glomerulonefrīts). Tāpat arī šo augu nelieto pēc smaga spēku izsīkuma.

Lasīt par lokaugļu zvēreni->