Patisons
Patisson

   

Patisons ir viengadīgs augs, kura stublāji atkarībā no šķirnes mēdz būt stāvi vai nokareni. Stublāji aug lēni, veidojot īsus starpmezglus. Patisona lapas ir lielas, raupjas, trīsstūra vai piecstūra formas. Lapas, stublāji un garie lapu kāti ir klāti ar smalku apmatojumu un dzeloņiem.

Patisona ziedi ir vienmāju, spilgti dzelteni, samērā lieli, zvganveida formas, vientuļi. Ziedi attīstās uz galveno stublāju un sānu dzinumiem. Pirmie atveras vīrišķie ziedi un pēc pāris dienām uzzied sievišķie. Patisona ziedi ir aromātiski, atveras saullēktā, tiklīdz parādās pirmie stari uz auga. Vīrišķie ziedi jau vakarā vīst, sievišķie turpina ziedēt vairākas dienas.

Patisonu apputeksnē dažādi kukaiņi (bites, kamenes, vaboles, lapsenes). Patisons ir līdzīgs ķirbim, tikai ar cietu, koksnainu mizu un sulīgu mīkstumu. Augļu svars vidēji ir 100-800gr. Patisoni mēdz būt dažādi gan pēc formas, gan pēc krāsas, tas atkarīgs no šķirnes. Tie var būt zaļi, balti, dzelteni, violeti.

Augs sāk ziedēt maija beigās- jūnijā, vēlāk no vīstošiem ziediem sāk veidoties augļi. Vairojas patisoni ar sēklu palīdzību.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto augļus un to sēklas. Augļi lieliski saglabājas pie 0- +1C. Patisonus var uzglabāt maisos, pagrabā. Augstākās temperatūrās, pie +10C patisonus var uzglabāt ne ilgāk par 1 nedēļu.

Sēklas ievāc no nobridušiem patisoniem. Sēklas iegūst sagriežot patisona augli un attīrot tās no mīkstuma. Sēklas mazgā un žāvē piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 40C. Sēklas uzglabā papīra vai auduma maisos, sausās vietās. Sēklas var uzglabāt līdz 3 gadiem.

Augļi un sēklas atšķiras ar savu vitamīnu un minerālu sastāvu. Patisona auglī ir vitamīns C, PP, E un B grupas vitamīni, provitamīns A (dzeltenas krāsas patisona augļos), 2,5-2,8% cukura (glikoze un fruktoze), pektīnvielas, tauki, olbaltumvielas, karotinoīdi (luteīns). Augļos ir daudz kalcija, kālija un fosfora. Tāpat ir atrasts arī nātrijs, dzelzs, kobalts, molibdēns, magnijs, litijs, cinks, alumīnijs u.c. Patisona sēklās ir glikozīdi, lecitīns, līdz 50% augu tauku, sveķvielas, nepiesātinātās taukskābes.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecībā vērtīgākie ir jauni patisona augļi, tiem ir gan augstāka uzturvērtība, gan tajos ir vairāk bioloģiski vērtīgo vielu.

Dietologi patisona augļus iesaka lietot ne tikai tāpēc, ka tajos ir maz kaloriju bet arī tie var palīdzēt profilaktiski pret aterosklerozi un hipertoniju. Pēc Eiropas pētnieku secinājumiem, dzeltenās krāsas patisonos ir vairāk luteīna, kā citu krāsu patisonos. Luteīns ir bioloģiski aktīva viela, kuru var uzskatīt par spēcīgu antioksidantu. Tam nonākot cilvēka asinīs, tas neļauj veidoties trombiem, stiprina imūno sistēmu, iznīcina brīvos radikāļus, kuri veicina dažādu slimību attīstību.

Patisona augļa šķiedrvielām piemīt lieliskas toksīnu absorbcijas spējas, kā arī tie lieliski izvada no organisma lieko holesterīnu. Patisona augļi normalizē vielmaiņu un palēnina novecošanos procesus. Patisona augļus ārsti- dietologi iesaka lietot cukura diabēta slimniekiem, kā arī anēmijas, disbakteriozes, gastrīta (ar paaugstinātu kuņģa skābes saturu) un stenokardijas gadījumā.

Patisona augļi ir lielisks pārtikas produkts, jo tajos ir viegli uzņemami ogļhidrāti, minerālvielas un vitamīni.

Patisonam piemīt spēcīgas urīndzenošas īpašības, kā rezultātā tie spēj no organisma izvadīt ūdeni un sāļus. Speciālisti iesaka šo dārzeni lietot uzturā cilvēkiem, kuriem ir nieru un urīnpūšļa slimības. Pateicoties auglī esošajam magnijam un B grupas vitamīniem, tas labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu.

Patisona augļiem ir ne tikai patīkama garša, bet tiem piemīt arī vērtīgas ārstnieciskas īpašības. Tautas medicīnā patisona augļa mīkstumu un sulu izmanto, lai ārstētu anēmiju, sirds asinsvadu slimības, kā arī lai cīnītos ar lieko svaru. Patisoni iedarbojas urīndzenoši un žults dzenoši, kā dēļ tos izmanto nieru un aknu slimību ārstēšanai.

Svaigi spiesta patisona augļa sula kopā ar medu labi palīdz aizcietējuma gadījumā, aktivizē zarnu peristaltiku, cīnās ar kolītu, meteorismu un citām slimībām. Sula iedarbojas attīroši, izvadot no organisma sāļus un šlakvielas.

Sasmalcinātas patisona sēklas lieto, kā pretcērmju zāles, lai normalizētu endokrīno sistēmu tūskas gadījumā, kā arī artrīta un podagras gadījumā. Sēklas iedarbojas arī, kā nomierinošs līdzeklis, to sastāvs labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, palīdz atbrīvoties no depresijas un neirozēm.

Patisona sulu var lietot arī ārīgi, lai ātrāk sadziedētu brūces.

Nav ieteicams lietot

Patisonu nav ieteicams lietot kuņģa čūlu un dažu zarnu slimību gadījumā.

Nav vēlams ar to pārcensties cukura diabēta gadījumā un ja ir kādas aizkuņģa dziedzera slimības.

Patisons nav ieteicams arī cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu. Konservēti patisona augļi nav vēlami grūtniecēm, barojošām mātēm un bērniem līdz 10 gadu vecumam.