Pupiņa parastā
Phaseolus vulgaris L.

 -
   

Parastā pupiņa ir viengadīgs augs ar vijošu, garu stublāju, trīsdaivu saliktām lapām uz lapu kātiem ar nelielām pielapēm. Ziediņi balti, rozā, violeti. Auglis- pāksts, kurā atrodas 3-7 nierformas pupiņas.

Ārstnieciskām vajadzībām ievāc veselas pākstis. Pākstis ievāc, tikai tad kad tās palikušas salmu dzeltenas vai dzelteni baltas.

Pupiņu pākstīs ir atrodams kristāliskais globulīns fazeolīns, saponīni, tanīni, bioloģiski aktīvais huanidīns un tā atvasinātās skābes- fosforskābe, ciānūdeņražskābe, flavonoīdi (kvarcetīna atvasinājumi un kemferols), beta sitosterīns, aminoskābes, holīns, beta karotīns, vitamīni E, B1, B2, B6, biotīns, askorbīnskābe, karotīns.

Pupiņās ir olbaltumvielas (<30%), ogļhidrāti (50-60%), augu tauki (<3.6%). Turklāt, ir atrastas brīvās aminoskābes (lizīns, arginīns, triptofāns, tirozīns u.c.), flavonoīdi, organiskās skābes (citronskābe, ābolskābe, manolskābe), fitosterīni (sitosterīns, stigmasterīns), C vitamīns, A provitamīns, nikotīnskābe un pantotēnskābe. Sēklās ir daudz ogļhidrātu- mono un oligosaharīdi, ciete.

Pupiņu sēklas ir bagāti ar kāliju, kalciju, magniju, fosforu, dzelzi; mikroelementi: varš, cinks, kobalts un niķelis. Pēc vara un cinka satura pupiņas pārspēj vairums dārzeņu.

Ārstnieciskā nozīme

Pupiņu pākšu ūdens nostādinājums iedarbojas cukura līmeni mazinoši, pret iekaisumu, reparatatīvi (dziedējoši), urīna dzenoši, pret mikrobi, pretalerģiski.

Eksperimentālie un klīniskie pētījumi pierādīji, ka pupiņu preparāti- novārījums, slapjais un sausais ekstrakts, pagatavots no pākstīm, iedarbojas cukura līmeni pazeminoši, darbojas līdzīgi insulīnam. Pupiņu pākšu ekstrakts cukura līmeni asinīs spēja samazināt par 30-40%, apmēram, 10h laikā. Hipoglikēmisko iedarbību nodrošina tajā esošie flavoni, kas spēj normalizēt ogļhidrātu vielmaiņu un aminoskābe arginīns, kam piemīt antidiabētisks efekts.

Pupiņu preparāti efektīvi iedarbojas tikai uz viegliem vai vidēji smagiem cukura diabēta gadījumiem, ar nosacījumu, ka slimnieks ievēro atbilstošas diētas un kontrolē cukura līmeni.

Pupiņas pastiprina kuņģa sulas sekrēciju. Urīna dzenošo efektu nodrošina fazeolīns, palielina diurēzi par 50%. Ir noskaidrots, ka pākšu ūdens nostādinājumi iedarbojas arī antibiotiski.

Ir novērots, ka pupiņu efektivitāte palielinās, ja tās lieto vienlaikus ar upenes lapām.

Cinks, kurš atrodas pupiņu sēklās, piedalās dažu fermentu, insulīna un hormonu sintēzē.

Pupiņas sēklas ir īpaši ar to minerālo sāļu daudzumu. Pupiņu sēklās ir daudz kālija sāļu, kas izvada no organisma šķidrumus; iedarbojas atslābinoši uz sirds asinsvadu sistēmu.

Tautas medicīnā plaši pielieto pupiņu pākšu preparātus, kurus iegūst gan no svaigām, gan kaltētām pupiņu pākstīm: svaiga pākšu sula, nostādinājumi, novārījumi, spirta izvilkumi, sausie un slapjie ekstrakti utt.

Pākšu nostādinājumi un novārījumi tiek izmantoti, lai ārstētu hipertoniju, reimatismu, podagru, sirds un nieru radītas tūskas, gastrītu ar pazeminātu skābes saturu, pankreatītu, cukura diabētu, nieru un urīnpūšļa slimības, nierakmeņu slimību, ādas iekaisumus, išiasu.

Pupiņu sēklas izmanto, lai ārstētu anēmiju, aptaukošanos, fosfora- kalcija vielmaiņu, hipertoniju, nieru un urīnpūšļa slimības, hronisku reimatismu, podagru un išiasu.

No pupiņu sēklām gatavo miltus, kurus izmanto, lai ārstētu ādas slimības: ekzēmu, čūlas, apdegumus un dažādus izsitumus.

Tradicionālajā medicīnā pupiņu pākšu nostādinājumus un novārījumus izmanto, lai ārstētu nieres, reimatismu, hipertoniju un sāļu vielmaiņas traucējumus.

Nav ieteicams lietot

Pupiņu preparātus neiesaka lietot cilvēkiem gados un tiem, kas cieš no gastrīta ar paaugstinātu kuņģa sulas satura. Tāpat pupiņas sēklas var radīt problēmas cilvēkiem, kuri mokas ar dažādām zarnu problēmām. Nav ieteicams pupiņas lietot cukura diabēta slimniekiem, galvenokārt, tāpēc ka tās ietekmēs cukura līmeni asinīs, kas kopā ar medicīniski ievadīto insulīnu var radīt problēmas.

Pupiņu sēklas nelieto svaigas, jo tās var izraisīt saindēšanos.

Pupiņu sēklu lietošana veicina meteorismu, bet šo blakni var novērst, ilgāk termiski apstrādājot pupiņas, pirms tam pupiņas iemērcot sodas ūdenī.