Salāts dārza
Lactyca sativa L.

-
   

Dārza salāts ir viengadīgs vai divgadīgs augs, augumā 30-100cm, bieži no lapām veido galviņu. Lapu sistēma mietveida, saknenis augšpusē paresnināts un klāts sānu saknītēm. Auga virszemes daļa veidojas rozetē no lielām, blāvi zaļganām līdz tumši zaļām, sēdošām, gludām, krokotām, gofrētām vai kruzuļotām lapām. Ziedi divdzimuma, sīki, baltio vai dzeltenīgi zaļi, izkārtoti kurvītī, ziedkopas galos. Auglis- izstiepta, saspiesta sēkliņa ar 5-7 ribām. Sēkla bez endospermas. Visas auga daļas ir pildītas ar piensulu. Zied dārza salāti jūnijā.

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto dārza salātu lapas, sulas un sēklas. Rozetes lapas ievāc līdz veidojas ziedkāti. Sēklas ievāc veģetācijas beigās un uzglabā papīra maisos.

Dārza salāta lapās ir olbaltumvielas (<2-2.5%), augu tauki, ogļhidrāti, cukurs (<1,2%), karotīns, organiskās skābes, B1, B2, B3, B6, E, C, PP, K, kalcija, kālija, magnija, fosfora, dzelzs, kobalta, cinka un joda sāļi, rūgtvielas- laktucīns, laktucerīns, laktuciktīns u.c.

Dārza salātos atrasti arī bioflavonoīdi, niacīns, filohinons, alfa tokoferols, citronskābe un folijskābe.

Ārstnieciskā nozīme

Dārza salāts iedarbojas organismu spēcinoši, atkrēpošanos veicinoši, vitaminizējoši, gremošanu stimulējoši un viegli sedatatīvi. Augs ir arī labs urīna dzenošs līdzeklis.

Dārza salāta iedarbības spektrs ir samērā plašs: tas uzlabo gremošanu, uzlabo apetīti, labvēlīgi iedarbojas uz miegu, stiprina asinsvadu sieniņas, mazina arteriālo asins spiedienu (sula) un holesterīnu, normalizē sirds darbību, stimulē kuņģa sulas izdali, atbrīvo no ādas iekaisumiem, klepus, normalizē vielmaiņu (īpaši aptaukošanās un cukura diabēta gadījumā). Augs labvēlīgi ietekmē arī nervu sistēmu- nomierinoši , kā arī veicina labāku brūču dzīšanu.

Tautas medicīnā dārza salāti tiek lietot, galvenokārt, kā pirmais pavasara polivitamīnu un gremošanu uzlabojošs augs. Dārza salātu lieto hroniska gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu čūlas, aptaukošanās un vieglo diabētu formas gadījumā. Tas noderēs arī hipertonijas, bezmiega, neirastēnijas, krūts barošanas, aizcietējuma, avitaminozes (īpaši C un K vitamīna deficīta gadījumā), saaukstēšanās slimību, kurus pavada klepus gadījumā.

Tautas medicīnā ar dārza salāta sulu ārstē zobu sāpes. Liesas slimību gadījumā iesaka lietot salātu sulu ar etiķi (ābolu, vīnogu), pie kāju sāpēm sēklu un lapu maisījumu ar etiķi (kompresēs).

Nav ieteicams lietot

Dārza salāta lietošanai ierobežojumu nav. Tomēr iesaka ar salātiem neaizrauties cilvēki, kuri sirgst ar podagru, urātu un oksilātu akmeņiem nierēs, kolīta un enterokolīta.

Kosmetoloģija

Dārza salātu kosmetoloģijā lieto samērā plaši. Izsens no salātiem taisa sejas maskas, ar kurām ārstē iekaisušu sejas ādu. Sasmalcinātas dārza salāta maskas, kopā ar eļļu lieto, lai uzlabotu nogurušas ādas stāvokli- būtībā ar jauninošu efektu.

Dārza lapu sulu lieto matu kopšanai, lai stiprinātu matu saknes, uzlabotu matu struktūru, cīnītos pret blaugznām (šajā gadījumā sulai pievieno medu).