Priežu putekšņi
Efektīvs dabas produkts, kurš tiek iegūts no priežu vīriškajiem "čiekuriņiem"


Priedes putekšņi sevī satur daudz barības vielas, antioksidantus, vitamīnus, dabīgus fermentus un aminoskābes, kuras veicina organisma atjaunošanos, palielina fizisko spēku un enerģiju.

Priedes putekšņi ir bioloģiski stabili, nesatur nitrātus, pesticīdus, kā arī toksiskas vielas. Priedes putekšņi ar savu stabilitāti ievērojami atšķiras no cita veida putekšņiem, līdz ar to, tos ir viegli pielietot ārstnieciskie nolūkiem.

Noteikts, ka priedes putekšņu sastāvā ir vairāk, kā 200 dažādu bioloģiski vērtīgu vielu, turklāt to procentuālais sastāvs ir lielāks, kā citiem produktiem. Vairums augļiem, pēc dehidrācijas paliek ne vairāk kā 10% masas, taču žāvētiem priedes putekšņiem pēc žāvēšanas pārpalikums ir 95%, kas tos padara par kompleksām un koncentrētām barības vielām.

Priežu putekšņi satur nukleīdās skābes, poli un monosaharīdus, 20 pamata aminoskābes, starp kurām astoņas ir neaizstājamas, kuras nesintizējās organismā pašas un tās ir jāuzņem ar pārtiku.






Ārstnieciskās īpašības

Priežu putekšņiem piemīt plašs ārstniecisko īpašību klāsts:

  • Antioksidējošo īpašību aktivitāte priežu putekšņiem ir 20 reižu spēcīgāka, kā askorbīna skābei un takoferols jeb vitamīns E ir 50 reižu vairāk. Tieši tamdēļ priežu putekšņi ir lielisks palīgs organisma spēcināšanai slimības vai pēc slimību periodā. Šo dabas resursu var izmantot, kā imūnmodelējošu un stimulējošu līdzekli, kurš palielina organisma noturību pret stresu.
  • Priežu putekšņiem piemīt asins šķidrinošas īpašības, tie palielina audu elpošanas funkciju, kā arī palielina superoksīda dismutāzes koncentrāciju un aktivitāti (SOD), sevi pierādot neitralizējot brīvos radikāļus. Pēc priežu putekšņu lietošanas aknās, sirdī un galvas smadzenēs samazinās lipofuscīna saturs. Pateicoties kam, palielinās šūnu stabilitāte, palielinās to dzīves cikls, samazinās aterosklerozes risks, kā arī lipīdi nenosēžās uz asins vadu sieniņām.
  • Putekšņi iedarbojas asinsriti uzlabojoši, pastiprina smadzeņu apgādi ar barības vielām, kas veicina, lai nerastos insults un atmiņas pasliktināšanās, novērš psihastēniju. Priežu putekšņu iedarbība uz kapilāriem pastiprina redzes asumu, kura var pasliktināties cukura diabēta vai citu sistemātisku saslimšanu gadījumā.
  • Priežu putekšņu pretiekaisuma iedarbība novērš aknu un nieru slimības.
  • Priežu putekšņi tiek veiksmīgi pielietoti gremošanas trakta slimību ārstēšanā- priežu ekstrakta stimulējošā iedarbība pastiprina apetīti un atjauno veselīgu zarnu mikrofloru. Novēršot zarnu problēmas, diareju, gremošanas traucējumus un diareju.
  • Priežu putekšņus pielieto anēmijas ārstēšanā, tamdēļ, ka šis dabīgais līdzeklis palielina hemoglobīna koncentrāciju asinīs un palielina hemopoēzes procesus.
  • Priežu putekšņu antikancerogēnās īpašības, to stabilitāte pret radiāciju un spēja novērst radikālos oksidēšanās procesus, nodrošina šī fitokoncentrāta efektivitāti cīņā pret vēža šūnām.
  • Pēc priežu putekšņu lietošanas kursa palielinās vīriešu reproduktīvās spējas, ar tiem ārstē impotenci un auglību, kā arī zūd priekšdziedzera iekaisumi un pataloģijas. Priežu putekšņi labvēlīgi ietekmē arī sievietes dzimumorgānu sistēmu, normalizē ciklu un mazina klimaksa negatīvās izpausmes.
  • Priežu putekšņi ne velti no senatnes tiek dēvēti par bronhopulmonālās sistēmas slimību panaceju. Ar tiem efektīvi ārstē tuberkulozi un hronisko bronhītu, plaušu aptumšošanos un pieveic smagas saaukstēšanās slimības un klepu.

Kosmētiskās īpašības

Priežu putekšņus plaši pielieto kosmētiskajām vajadzībām, gan kosmētikā, kuru izgatavo mājas apstākļos, gan rūpnieciski izgatavotajā. Jau 1950. gadā Francijā tika iesniegts pirmais patents, par priežu putekšņiem, kā kosmētikas sastāvdaļu un jau 1970. gadā tika reģistrēti 3 patenti.

Mājas apstākļos priežu putekšņus, kosmētiskas vajadzībām izmanto pateicoties tajā esošajiem lignīniem (viens no polimēriem), kuri pastiprina citu kosmētisko vielu vieglāku iekļūšanu ādā.

Vitamīni A, C un E ir noderīgi ādas veselībai:

  • Tokoferols paplašina ādas asins vadus, uzlabojot asins mikrocirkulāciju ādā, kas piešķir sejas ādai veselīgu krāsu un padara to tvirtāku.
  • Askorbīnskābe ir nepieciešama, lai nodrošinātu kolagēna sintēzi, padarot tvirtāku, elastīgāku un piešķirot ādai jauneklīgu izskatu. Turklāt C vitamīns nomāc melanocītu darbību, novēršot nevajadzīgu pigmentāciju. Pēc priežu ziedputekšņu lietošanas var konstatēt vecuma pigmentācijas izgaismošanos uz sejas.
  • Vitamīns A mazina “melno punktu” rašanos uz sejas un ir profilaktiski noderīgs strutojošu ādas slimību ārstēšanai.

Priežu putekšņu antiseptiskās īpašības nomāc sāpju radošo baktēriju iedarbību uz ādu, kuras nereti ir iemesls, lai rastos ādas problēmas.

Priežu putekšņu iekšķīga lietošana veicina ādas tvirtumu un mazina novecošanās sekas.

Kā pareizi ievākt priežu putekšņus?

Nereti priežu putekšņu nobriešanas laiks sakrīt ar ābeļu ziedēšanas laiku, kas notiek maija vidū. Vīrišķie priežu "čiekuriņi" nobriest un no zaļiem kļūst dzelteni, un jau pēc trīs dienām no šie "čiekuriņiem" vējš izpūš putekšņus. Tā kā priede apputeksnējas pateicoties vējam, tad to putekšņi ir viegli un viegli tiek iznēsāti ar vēju, līdz ar to priežu vīrišķo "čiekuriņu" ievākšanas laiks ir no 1-3 dienām- atkarībā no laika apstākļiem. Tai mirklī, kad vīrišķie "čiekuriņi" jau “put”, ievākšanas laiks jau ir nokavēts. Tad nāksies meklēt tumšākus meža nostūrus, kuros nav tik daudz saules un pārbaudīt priežu ziemeļu puses, kur iespējams vēl vīrišķie "čiekuriņi" nav atvērušies. Katrā gadījumā, lai ievāktu putekšņus būs nepieciešama pieredze un zināšanas, kā arī operativitāte.

Vīrišķos "čiekuriņus" pēc to ievākšanas nepieciešams izžāvēt, izkrāmējot tos siltā un sausā telpā uz papīra, vietai jābūt bez caurvēja. Kad "čiekuriņi" ir izžuvuši tos ieteicams nedaudz pakratīt un atdalīt tukšos "čiekuriņus" no putekšņiem. Iegūtos putekšņus nepieciešams izsijāt caur sietu, lai atdalītu tos no piemaisījumiem/ gružiem.

Kādos gadījumos der izvairīties no priežu putekšņu lietošanas?

Lai arī priežu putekšņiem ir daudz dziedniecisku īpašību, tomēr ir jābūt ar tiem ļoti uzmanīgiem, īpaši:

  • grūtniecības;
  • asa hepatīta;
  • nieru slimību;
  • zemas asins recēšanas gadījumā.

Citos gadījumos der atcerēties, ka priežu putekšņiem ir spēcīga un koncentrēta iedarbība un nebūtu vēlams nekādā veidā tos pārdozēt, maksimālā deva pieaugušam cilvēkam dienā ir 2 tējkarotes, bērnam pēc 6 gadu vecuma viena ēdamkarote putekšņu ar medus, kas gatavots proporcijā 1:6.

Der zināt!

Priežu putekšņi ir produkts, kuru ir sarežģīti izžāvēt, līdz pieļaujamiem uzglabāšanas mitruma procentam, tāpēc, ja šādu iespēju nav, tad vislabāk to ir sajaukt ar medu 1:6 proporcijā un uzglabāt to ledusskapī. Un izlietot pēc iespējas. Putekšņus rūpnieciskām vajadzībām žāvē speciālās infra sarkano staru žāvēšanas krāsnīs.

Putekšņus nedrīkst pakļaut termiskai apstrādei, gan karsējot, gan saldējot tie zaudēs daļu savu īpašību. Taču nereti, uzglabāšanas nolūkos izvēlas putekšņus pakļaut sasaldēšanai, kā tos sabojāt- tiem ātri parādās pelējuma sēnīte, kā arī tos ir nepieciešams aizsargāt no miltu kodēm.

Sastāvs:

 Aminoskābes

 mgr/ 100gr.

Vitamīni 

mkg/100gr. 

Mikro un makroelementi 

 mgr/100gr

 Alanīns

 564

 B1

6070 

Kālijs 

128,3 

 Aminoetiķskābe

 698

 3240

Dzelzs 

24,2 

 Arginīns

 998

 B2

 486

 Nātrijs

10,5 

 Asparagīna skābe

 1098

 C

 56200

 Mangāns

 8,74

 Valīns

 646

 Nikotīnamīds

14230 

Kalcijs 

 80,6

 Gastidīns

 189

 D3

 22,8

 Varš

0,413 

 Glutamīnskābe

 1579

 B6

1300 

Magnijs 

 110,3

 Izoleicīns

 539

 A

43,2 

 Cinks

3,26 

 Leicīns

 846

Folijskābe 

934 

 Fosfors

 218,3

 Lizīns

 802

 Beta karotīns

26,0 

Selēns 

0,0031 

 Metionīns

 166

 

 

 

 

 Prolīns

 884

 

 

 

 

 Serīns

 522

 

 

 

 

 Tirozīns

 365

 

 

 

 

 Treonīns

 492

 

 

 

 

 Triptofāns

 149

 

 

 

 

 Fenilalanīns

 572

 

 

 

 

 Cisteīns

 112

 

 

 

 

Kā lietot?

No priežu putekšņiem, var sagaidīt labu efektu, tikai gadījumā, ja tos pareizi lieto. Tos, protams, var lietot tīrā veidā- lietojot, pa pusei tējkarotes trīs reizes dienā. Vislabāk, tā iedarbosies, ja to lietosiet pirms ēdienreizēm. Vieglākai uzņemšanai to var sajaukt ar parastu ūdeni un ļaut ievilkties vismaz 20 minūtes, tādā veidā organisms to uzņems pilnvērtīgāk.

Lietojot pirmo reiz, vai uzsākot tās lietošanas sezonu, vēlams devas samazināt un lietot mazliet retāk, lai organisms pierod.

Tīrā veidā putekšņus parasti lieto, tikai ārstnieciskiem nolūkiem, vēža profilaksei, imunitātes stiprināšanai, cīņai ar vīrusiem un infekciju slimībām, anēmijas, avitaminozes, kuņģa un zarnu trakta sakārtošanai, hormonālo disfunkciju, prostatīta un adenomas, impotences, saindēšanās un citu veselības problēmu gadījumā.

Ārstēšanas kursa ilgumu nosaka pēc saslimšanas un tās simptomu izpausmēm. Lietošanas kursam būtu jābūt ne mazākam par trīs nedēļām.

Medus ar priežu putekšņiem

Medus un putekšņu maisīšanai būs nepieciešams šķidrs medus, ja mājās tāda nav tad nāksies izkausēt jau nostājušos medu. Svarīgi ir to nepārkārsēt, jo tad tas zaudēs pilnīgi visas savas lietderīgās īpašības. Medu karsē kārstā ūdens peldē nepārsniedzot 35C un svarīgi, temperatūru tam celt vienmērīgi un lēni.

Būs nepieciešami trīs litri medus un un divas glāzes priedes putekšņu. Parasti no viena spaiņa ievāktām vīrišķajiem "čiekuriņiem" (10L) pēc žāvēšanas iegūst 0.5L burciņu ar putekšņiem. Bet var ņemt vienkāršāku proporciju un sagatavot pēc nepieciešamības 1:6 (L).

Pakāpeniski maisot medu pievienojam putekšņus, rezultātā iegūstot visnotaļ sviesta biezuma masu. Uzglabāt nāksies ledusskapī, lai samazinātu iespēju, ka maisījums sāks rūgt.

Lietot var pa tējkarotei trīs reizes dienā, vai pa divām ēdamkarotēm divreiz dienā- pieaugušajiem. Bērniem līdz 6 gadu vecumam ieteicams tos nelietot vispār, vecākiem bērniem, pirmo reizi nedot vairāk kā 1/10 daļu tīru putekšņu no pieaugušo devas un rūpīgi vērot organisma reakciju, tālāk jau var devu pakāpeniski palielināt līdz ¼ tējkarotes ziedputekšņu vienā lietošanas reizē.

Saslimšanas gadījumā, pieaugušais lieto pa 2 tējkarotēm trīs reizes dienā vai trīs ēdamkarotes dienā, ar šādu devu ārstē tuberkulozi, kuņģa un zarnu trakta problēmas un priekšdziedzera adenomu.

Priežu putekšņu uzlējums alkoholā

  • 50gr. priežu putekšņu; 
  • 100gr. priežu pumpuru;
  • 500ml alkohola >60%;
  • Stikla vai keramikas trauks;

Nostādinājumu ir jānoliek tumšā vietā uz trīs diennaktīm, tad to nepieciešams atfiltrēt no biezumiem. Lietot, ieteicams, pa vienai tējkarotei pirms ēšanas, to drīkst atšķaidīt ar ūdeni vai kādu dzērienu.

Internetā bieži ir sastopamas dažādas receptes, kur priežu zputekšņi tiek vārīti uz dažādām bāzēm- piens, ūdens u.t.t. Darīt to, protams, var, taču priežu putekšņi ir visnotaļ jūtīgi uz temperatūras ietekmi un var sabojāties- zaudējot efektivitāti, tamdēļ es neiesaku izmantot šīs metodes, jo putekšņus var lietot arī tīrā veidā, kas jau atrisinās jeb kādas problēmas ar to, kā lietot.