Ziežu pamats
Bišu vaska un sveķu ziede

Esmu nolēmis padalīties ar Jums, kādā vecā receptē, kurai veiktas nelielas manas korekcijas un varbūt kādam šīs korekcijas šķitīs tīkamākas pēc izejmateriālu lietojuma. Taču balstīšos uz pamata receptes!

Šoreiz pastāstīšu par ziedi, kuru katrs mājās var pagatavot pats- tā noderēs gan nobrāzumiem, gan pūtītēm, ēdēm, sastiepumiem un lērums citu problēmu gadījumā, pēdējie mani eksperimenti liecina, ka tā lieliski palīdz arī ādas un matu kopšanā.

Tad sāksim ar pašām sastāvdaļām, kuras mums būs nepieciešamas:

  • priežu vai egļu sveķi- vienīgais, lūgums, sveķus ievākt dabā saudzīgi, nebojājot pašus kokus. Vislabāk to darīt ir saulainos meža izcirtumos, kur koki jau ir bojāti un vietām atrodami no tiem iztecējuši sveķi. Sveķus prātīgi ar nazi ieteicams nogriezt neiegriežot pašā kokā. Sveķiem, protams, būs dažādi piejaukumi, bet tālāk pastāstīšu arī, kā tos attīrīt!
  • bišu vasks- bišu vasku vislabāk iegādāties pie vietējiem biteniekiem, vai uz tirgu pie kāda zemnieka. Nereti tiek kausētas sveces (jāuzmanās, lai nebūtu parafīna piejaukumu), tāpat arī var iegādāties vaska plāksnes, kuras izmanto bišu stopiem, kā pamatnes jaunajām kārēm- tad tās nereti tiek apstrādātas ar kaut kādu vielu, kas pasargā bites no kaut kādas slimības.  Tāpēc tomēr vaska izvēlē būtu jābūt prātīgiem!
  • cūku tauki- cūku tauki, kā arī zosu tauki tiek izmantoti pēc sentēvu receptes, taču vislabāk izmantot cūku iekšu taukus. Taču, lai ziede iznāktu maigāka un manām vajadzībām atbilstoša, es lieliski cūku taukus aizstāju ar kokosriekstu eļļu, nākamais solis būs nerafinēta palmu eļļa, kuras sastāvā ir daudz vairāk vitamīnu un vērtīgo vielu, kā arī, ja kokosriekstu eļļa paliek šķidra pie 24C, tad palmu eļļai šī temperatūra ir ievērojami augstāka 36-40C.
  •  sviests- sviestu, ieteicams, iegādāties pie sev uzticama zemnieka! Sviestam būtu jābūt ar mazu sāls saturu, taču ja arī sviestā būs  sāls, tas nekādā veidā nebojās ziedi. Sviesta vietā var izvēlēties arī Šī sviestu- pats neesmu mēģinājis, taču domāju, ka kopējo masu tas nebojās!
  • piedevas- ārstnieciskie augi, medus u.c.

Proporcijas                         

  • Priežu vai egļu sveķi- 1 daļa;
  • Bišu vasks- 1 daļa;
  • Cūku/ zosu tauki, kokosriekstu vai palmu eļļa- 1 daļa;
  • Sviests- 1 daļa;
  • Medus- parasti rēķinu vienu ēdamkaroti ar kaudzīti uz 0,5 kg kopējās masas;
  • Citas piedevas-vadoties pēc veselā saprāta.

Sveķu attīrīšana

Izvēlamies metāla trauku, kurā mēs attīrīsim sveķus no piemaisījumiem. Trauku ieteicams izvēlēties lielāku, jo tajā arī vārīsim tālāko ziedi. Traukam būtu jābūt bez rokturiem, vai ar metāla rokturiem- tādu kuru mēs varam likt gan cepeškrāsnī, gan uz lēnas uguns vārīties!

Der zināt, ka smēres vārīšana ir visnotaļ ķēpīgs process, tāpēc izvēlētajama traukam būtu jābūt drīzāk paredzētam šādām izdarībām, kā  mīļajam pusdienu grāpītim!

Pārklājam metāla trauku ar marli divās kārtās un ap trauka malu ar diega (kokvilnas, ne kādā gadījumā plastiku saturošu materiālu) palīdzību to nosienam. Skatoties pēc mūsu sveķu masas, atbilstoši arī nosienam marli,  lai tā neiekristu traukā no sveķu radītā svara. Šeit būs viena nianse- jo lielāks trauka diametrs, jo vieglāk sveķi izies cauri marlei, jo mazāk nāksies kārsēt masu!

Kad esam sagatavojuši trauku, uz marles kraujam virsū sveķus un liekam cepeškrāsnī silt- jo vairāk process tuvosies noslēgumam, jo  spēcīgāk smaržos pēc sveķiem Jūsu mājvieta! Taču, kad sāksiet maisīt pārējās sastāvdaļas klāt, smarža samazināsies! Nemācēšu pateikt par temperatūrām, taču manai gāzes plītij ir 8 temperatūras iedaļas, es izvēlos diapazonu no 4-5. Laiku pa laikam  pārbaudot uz marles sakrautās masas stāvokli- to varēs redzēt, kad palikušas uz marles vairs skujas, miziņas un citi piemaisījumi- visi sveķi būs jau salijuši traukā!

Lai ievērotu proporciju, es  sveķus sveru pirms attīrīšanas, vizuāli atrēķinot piejaukumu masu- ja arī sveķi rezultātā būs mazliet mazāk, nekas slikts nenotiks!

Brīdī, kad  esam attīrījuši sveķus nav vēlams vilcināties (sveķi sastingst, ātri atdziestot)- noņemam  marli ar piemaisījumiem un liekam trauku ar sveķu masu uz lēnas uguns, uzreiz arī sākot pievienot citas sastāvdaļas. Pirmais ko daru parasti pievienoju bišu vasku, jo tas lēnāk kūst! Tālāk jau attiecīgi pievienoju taukus/ eļļu un sviestu. Kā pēdējās pievienoju piedevas.

Masai grāpītī ir jāizkūst pilnībā un  jākļūst viendabīgai.  Pēc sentēvu metodes uzskatīja tā- Kad smēre uzmet pirmās putas, tā ir gatava! To var pildīt tīrās burciņās!

Pildot burciņās, ir jāzina viens knifs, nezinu kamdēļ tā , bet ir šāda parādība laiku pa laikam- izlejot praktiski visu ziedi burciņās, nereti uz trauka pamatnes paliek bieza, brūni melna masa, kas vārīšanas procesā nav sasaistījusies ar pārējo masu- tā veidojas no sveķiem vai bišu vaska! Tad šo masu pēc iespējas ātrāk centieties izliet no trauka, jo tai atdziestot, to būs praktiski neiespējami izdabūt ārā!!!

Salejot ziedes masu pa burciņām nolieciet to siltā vietā (es parasti salieku burciņas un pārklāju tās ar jaku) un ļaujiet tai dzist. Atdziestot tā no tumši brūnas krāsas kļūs aiz vien gaišāka. Ziede pati būs visnotaļ cietas konsistences un tādu to uzglabāt ir vislabāk! Šādā veidā ziede ir lieliski pielitojama ādas kopšanā, to smērējot tā kusīs un kļūs šķidrāka!

Taču, ja vēlaties izveidot no šīs ziedes jau ziedi sejai vai matiem, tad tomēr to būs nepieciešams padarīt šķidrāku- šeit lieliski noderēs eļļa, ar kuru sajaucoties ziede paliks šķidra! Es parasti izvēlos to jaukt ar smiltsērkšķa eļļas maisījumu, lēnām pievienojot eļļu, kārtīgi izmaisu masu un skatos vai tiek iegūta man nepieciešamā viskozitāte- maisīšanas  process ir ilgs, tāpēc varat izmantot blenderi vai mikseri- ziede sakuļas un kļūst mazliet gaisīgāka, taču pēc laika tā atkal nostāsies!

Tagad, Jūs, zināt par vienu viltību vairāk, kuru varat pielieto savās mājās, gan kā dziedinošu līdzekli, gan kā skaistuma uzturēšanas palīgu!

Pašlaik pēc maniem novērojumiem, šī ziede lieliski noder visa veida ādas kopšanai (pinnes, pūtītes, sasārtumi, insektu kodumi, nobrāzumi), tā palīdz arī pie ādas slimībām, vairāk kā profilaktisks un kopjošs līdzeklis, šī smērīte ir ādas barojoša! Tāpat arī šī smēre lieliski noder pie izmežģījumu kopšanas (to klāj izmežģījumu vietā uz ādas). Kā arī matu kopšanā, tā lieliski parūpējas par matiem un to dzīvīgumu!

Ja tomēr ir izdevies pamēģināt šo ziedi uzvārīt arī pašam, es priecātos, par atsauksmēm, kuras varētu pielietot arī tālākās šīs ziedes īpašību izpētei  Pašlaik pēc maniem novērojumiem, šī ziede lieliski noder visa veida ādas kopšanai (pinnes, pūtītes, sasārtumi, insektu kodumi, nobrāzumi), tā palīdz arī pie ādas slimībām, vairāk kā profilaktisks un kopjošs līdzeklis, šī smērīte ir ādas barojoša! Tāpat arī šī smēre lieliski noder pie izmežģījumu kopšanas (to klāj izmežģījumu vietā uz ādas). Kā arī matu kopšanā, tā lieliski parūpējas par matiem un to dzīvīgumu!