Ērces atkal un atkal
Mazliet savādāks skats uz ērcēm

Latvijā mums visbiežāk sastopamas ir Suņu ērces (Ixoides ricinus) un Taigas ērces (Ixodes persulcatus) , šīs sugas ir vienas no bīstamākajām, no to slimību klāstā, ko tās spēj pārnēsāt, taču tās ir samēra neizturīgas, pret dažāda veida ķīmiju un vides apstākļiem, kā tās radinieces pļavu ērces (Dermacentor reticulatus) kuras ir daudzkārt izturīgākas pret ķīmiju un arī pret vidi, piemēram, tās iztur viegli pat līdz -30C salu, un tie nav -30C, kad tā ir ierakusies lapās, bet -30C tieši uz tās. Dažādi informācijas avoti saka dažādi, bet daudzi min, ka pļavas ērce nepārnēsājot encefalītu, bet citi avoti saka ka pārnēsā, tāpēc arī no šīs, pagaidām Latvijā retāk sastopamās ērces, arī der uzmanīties. Ixoidās ērces Latvijā jau ir sastopamas visur.

Ērces aktivitātes periods sākās ar +5 līdz +7 grādu temperatūru (lauka gaisa temperatūra) un pa nakti var būt arī mīnusa grādi, pat sniegs! Tiklīdz temperatūra būs, kā iepriekš minēju, ērces atsāks aktivitāti.

Ērce savu upuri atrod, pateicoties smaržai un galvenais siltumam, kuru tas izstaro.

Ir jāsaprot, ka ērces dzīvei ir nepieciešams ne tikai upuris, kurš to pabaros, jo bez barības tā var izdzīvot arī līdz 3 gadiem un vidējais mūža ilgums tai arī ir 3 gadi. Bet svarīgs arī ir mitrums, jo sausāks klimats, jo ātrāk ērce iet bojā- tā vienkārši sažūst. Līdz ar to ērces izvēlas vietas, kur ir labi daudz mitruma, ēna un ērti dzīves apstākļi- smuki smaržo pēc upura. Tā tad, ērces izvēlēsies visdrīzāk vietas, kur ir mitrums, zvēru takas un pietiekami daudz ēnas- upes malas, purvaini apvidi, grāvju malas, biezi aizaugušas mežmalas.

Cilvēks ērces barības ķēdē neieņem nozīmīgu vietu, visbiežāk ērces izvēlas citus siltasiņu dzīvniekus. Taču, ja trāpīsies cilvēks, tās, labprāt, izvēlēsies cilvēku. Ērcēm ir vairākas attīstības stadijas, par kurām jau stāstīju iepriekš citā rakstā (šeit). Un visu šo stadiju attīstības laikā, tā arī izvēlas atbilstošu medīšanas tehniku, piemēram, maza nimfa nerāpsies augstāk par 30cm virs zemes, jo tās medījums standartā ir mazie grauzēji, kamēr lielas ērces var uzrāpties pat līdz 1,5m augstumā. Taču aizmirstiet mītu par visām no kokiem lecošajām ērcēm- tās visnotaļ ātri spēj pārvietoties un uz cilvēka galvas nonāk uzrāpjoties.

Aizsardzībai izmanto dažādus līdzekļus un no tiem izceļas visbiežāk pielietotie un zināmie:

1. Dažādi ķīmiski un dabīgi līdzekļi, kuri iedarbojas atbiedējoši vai nāvējoši uz ērcēm. Akaricīdie iedarbojas nāvējoši, repelenti iedarbojas atbiedējoši. Akaricīdu līdzekļu viena no galvenajām un efektīvākajām sastāvdaļām ir alfacipermetrīns, kurš airsolā parasti ir 0.2-0.3% koncentrācijā un šie līdzekļi parasti tiek lietoti uz apģērbu (sastopamas ir arī citas vielas, bet retāk). Atbiedējošie līdzekļi sevī satur DETA sastāvdaļu (diethyltoluamide) vai sastāv no dabīgiem ekstraktiem un tos bieži ir pieļaujams lietot arī uz ādas.

Akaricīdos līdzekļus nedrīkst lietot iekštelpās, bet imežam vai pļavai paredzētās drēbes iznes laukā un tur arī apstrādā, ieteicamā deva ir apmēram 20gr. / 1m2.  Nekādā gadījumā šos līdzekļus neizmantot tieši uz cilvēka. Izmantojot akaricīdos līdzekļus, ērce, kā likums, no apģērba nolec pāris minūšu laikā, vēlāk arī nomirst, jo ir uzkrājusi sevī indīgo vielu un saindējusies. Ērce, sastopoties ar apģērbu, kurš apstrādāts ar akaricīdu līdzekli, pēc minūtes jau zaudēs interesi par cilvēku un nemeklēs vairs vietu, kur iekost. Tās nenomirst uzreiz, jo deva ir atbilstoša, lai ar šo līdzekli nesaindētos cilvēks! Ērce nolēks no apstrādātā auduma vidēji 1-3 minūšu laikā (apstrādāts stundu iepriekš) un kā no kura līdzekļa, bet vidēji 2h- 8h laikā nomirs.

Repelenti jeb atbiedējošie līdzekļi mēdz būt uz dabīgas un ķīmiskas bāzes, šie ir tie, kurus pie mums tirgo visbiežāk. Taču šie līdzekļi manī nekad nav raisījuši uzticību, jo pēc personīgas pieredzes varu teikt, ka cik ir nācies mežā ar šādu līdzekli apstrādāt savu apģērbu (svaigi), tad visu laiku ko atrodos mežā, ērces nākas lasīt nost pašam un tās nekur netaisās mukt.

Jeb kura veida līdzekļus pirms lietošanas vajag spēcīgi sakratīt, jo aktīvās vielas spēj nogulsnēties un apstrādājot sevi ar tādu līdzekli var mainīties koncentrācijas.

Kas attiecas uz tiem līdzekļiem, kuri ir gatavoti no dažādām ēteriskām eļļām un vēl visādiem brīnumiem! Ja, tajos neredzat nevienu ķīmiski aktīvo vielu, kaut vai to pašu DETA, tad varat šo līdzekli nemaz neņemt.

Mani, personiskie pētījumi, kur pārbaudu dažādus, saukšu par “mītiskajiem” līdzekļiem, norāda par to neefektivitāti.

Internetā ir plašs klāsts dažādu tiešām ļaunu ieteikumu, kas novedīs tikai pie tā, ka cilvēks jutīsies drošs un tiks sakosts. Šņabis, ķiploks, skujas, vanilīns, dažādas ēteriskās eļļas un, kas tik vēl ne- pamatojumu, kāpēc tiek izplatīta šī informācija es neatrodu, es saprastu ja vēl kaut ko lobētu... laikam jau internets un lai palielinātu informācijas plūsmu copy-paste funkcija strādā. Jā, par skujām ir atsevišķs stāsts, nereti cilvēki saka, ka ir novērojuši, ka ērces lec nost no rokām, kuras ir apsmērētas ar skujām- te ir noslēpums, tiklīdz ar ērci sāk darīt nedabīgas darbības un tā saprot, ka to sāk apdraudēt, tai ir dabīgs refleks- nobīties! Tāpēc visbiežāk arī ērce nolec nost, ne smaržas dēļ.

Liela daļa šo dabas līdzekļu strādā, arī tās pašas ēteriskās vielas, taču to iedarbība ir vidēji 5-10 minūtes un viss! Vienīgais efektīvais dabas līdzeklis ar kuru var atbiedēt ērci ir darva- bērzu, priedes, apses. Mazliet varat ieriebt arī ērcei, klāt pievienojot darvai krustnagliņu un lauru lapu izvilkumus- bet svarīgi saprast, ne ēteriskās eļļas, bet izvilkumus. Tajās pašās krustnagliņās, neskaitot ēteriskās vielas ir arī citas vielas, kuras izraisīs ērces antipātijas pret upuri, bet var lietot arī bērza darvu vien. Ieteicams to iepriekš atšķaidīt. Citus dabīgos līdzekļus, kurus esmu testējis varu atzīt par neefektīviem- ne nestrādājoši, bet neefektīvi.

2. Specapģērbs vai pielāgots apģērbs, kuru parasti arī apstrādā ar dažāda veida ķīmiskiem līdzekļiem. Ir spec-kostīmi, kurus apstrādājis ir jau ražotājs, taču to darbības laiks ir vidēji 5-10 mazgāšanas reizes. Īpaši jēgas maksāt par rūpniecisko apstrādi papildus naudiņu nav, bet to izvēlas katrs pats. Šie spec-kostīmi ir veidoti no ērcēm neērta auduma ar speciālām ērču lamatām un dizains izveidots tāds, lai maksimāli aizsargātu no ērcēm- tieši fiziskā plānā.

Pielāgots apģērbs ir tāds, ko mēs katrs varam izveidot sev pats- atbilstošas bikses, zeķes, krekli un galvas segas. Apģērbu pēc meža vienmēr vajag mazgāt ūdenī, kura temperatūra ir sākot no 60C (šī temperatūra ir nāvējoša ērcēm).

3. Pote pret ērču encefalītu! Šo līdzekli es neuzskatu par aizsardzību pret ērcēm, jo tas ir paredzēts, lai atvieglotu ērču encefalīta norises sekas. Taču tā nekādā veidā neaizsargā cilvēku no ērcēm, vai citām tās pārnēsātām slimībām. Bet, potēties ir jēga, tikai vēlams to darīt vismaz mēnesi pirms sākat aktīvas gaitas dabā.

Nekad arī neaizmirstam, ka vizuāla pārbaude vienmēr ir pats labākais veids, kā sevi aizsargāt no ērcēm, izejat cauri garai zālei vai krūmājam, apstājieties, kādā no zāles brīvā laukumiņā un aplūkojiet savu apģērbu. Vēl labāk, ja uz mežu dodaties vismaz divatā un izstrādājat tādu pieradumu, kad viens otru satiekat mežā, uzreiz jau pārlaidiet ar acīm pār savu līdzgaitnieku- vizuālās pārbaudes nekad nav par biežu.

Ar ko labas ir vizuālās pārbaudes! Ērce nonākot uz cilvēka sākotnēji meklē labāko piesūkšanās vietu, jo pieaugusi ērce visnotaļ ilgi uzņem upura asinis, tāpēc tai ir svarīgi atrast vietu, kur maksimāli viegli tās iegūt! Kā jau sākotnēji noskaidrojām, ka tās medī pateicoties infra sarkanajam starojumam, tad tās viegli spēj atrast arī vietu, kur cilvēkam ir vislabāk apasiņotā vieta. Taču tas prasīs laiku, šeit arī svarīgums, lai apģērbs to maksimāli bremzētu.

Pēc dažādiem informācijas avotiem var noskaidrot, ka ērce encefalītu pārnēsā siekalu dziedzeros un var inficēt arī uzreiz pēc kodiena. Laima slimības ierosinātāji savukārt ērcei atrodas zarnu traktā un tiek runāts, par to ja ērci izņemsiet vismaz 2h laikā no piesūkšanās brīža, ievērojami tiek samazināta iespēja saslimt.

Pret ērču encefalītu cilvēkam var izstrādāties imunitāte, pret Laima slimību nē! Un vēl der zināt, ka ērces dažādās pasaules malās spēj pārnēsāt līdz pat 10 dažādiem slimību ierosinātājiem, kurus visdrīzāk slimnīcā nepārbaudīs- un arī šie ierosinātāji spēj kaitēt cilvēku veselībai. Tagad, saprotat, ka vislabākie aizsardzības līdzekļi ir sākotnēji vizuālās pārbaudes, apģērbs, tad dažādi ķīmiski un dabīgi aizsardzības līdzekļi un tikai tad jau viss pārējais- arī pote!