Botulisms
Drošībā sagatavojot produktus

Botulisms ir saindēšanās ar pārtikas produktiem, kuros atrodas botulisma nūjiņā (Clostridium botulinum) un tās radītie toksīni. Botulisma nūjiņas rada sporas un vairojas vidē, kurā ir samazināts skābekļa daudzums. Pati botulisma nūjiņa ir neizturīga vides ietekmē, taču tās sporas ir. Lai iznīcinātu sporas, nepieciešama ir termiska apstrāde, vārīšana līdz pat 6h vai izmantojot autoklāvu apstrāde 120C vismaz 30 minūtes.. Botulisma sporas ir izturīgas arī pret dezinfekcijas līdzekļiem un zemām temperatūrām.

Botulisma toksīnam nonākot organismā tas samazina audu pretošanās spēju un tādi nonāk arī pašos audos. Tur tas sāk vairoties un izdalīt toksīnu, kurš jau uzsūcās asinīs un tiek izplatīts pa visu organismu. Toksīns rada CNS un asinsvadu bojājumus. Biežākie simptomi, kas norāda par saindēšanos ir redzes pasliktināšanās, paplašinātas vai pat nevienāda izmēra acu zīlītes, grūtības sarunāties, slikta dūša, vemšana, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi. Ja, saindēšanās ir smaga, tad sākas sirdsdarbības un elpošanas traucējumi. Letāls iznākums saindējoties ar botulisma toksīniem variē no 20-70% gadījumu.

Botulisma sporas spēj ilglaicīgi uzglabāties vidē- augsnē, ūdenī! Attiecīgi, saindēšanās kā likums notiek, lietojot pārtikā inficētu produktu, tos neattīrot un termiski neapstrādājot. Botulisma ierosinātājs parazitē dažādu dzīvnieku zarnās un no turienes arī nonāk vidē.

Botulisma ierosinātājiem patīk bezgaisa vide un vidēji 30-37C temperatūra, šādā vidē tie vairosies uz nebēdu. Savukārt, jau pie 10C vairošanās pilnībā apstāsies. Tāpat arī botulisma nūjiņas nevairojas svaigos dārzeņos, augļos un ogās, pat ja ir inficēti ar šo ierosinātāju.

Sevi var pasargāt no botulisma ierosinātāja radot tām nepiemērotu vidi:

  • Zems ph <4.5;
  • Sterilizācija augstā temperatūrā >115C;
  • Pirms apstrādes un konservēšanas pienācīgi apstrādāt produktu- attīrīt, nomazgāt u.t.t.;
  • Izvēloties citu apstrādes veidu!

Der zināt, ka botulisms var izpausties vairākās formās: pārtikas botulisms, brūču botulisms un zīdaiņu botulisms.

Principā, lai veidotu dažādus produktos, kuriem ir risks būt inficētiem ar botulisma ierosinātājiem ir svarīgi ievērot pavisam parastus pārtikas sagatavošanas drošības pamatprincipus! Pārtikas produktos risku rada ne tikai botulisma nūjiņa, bet arī daudz citi mikroorganismi un ķīmiskie savienojumi. Svarīgi ir ievērot higiēnas prasības, pārzināt katra produkta individuālu sagatavošanas tehnoloģiju un pieiet visam ar prātu. Ja rodas aizdomas, ka kaut ko no tā visa nevarat izpildīt vai kaut ko daba nav devusi, tad vienkārši negatavojiet un izvēlieties drošākus apstrādes veidus.

Šī tēma tiek apskatīta, jo arī ārstnieciskam nolūkam dažkārt tiek veidoti produkti, kuros ir risks izmantot sastāvdaļas, kas pakļauti botulisma ierosinātājiem. Dažādi ievārījumi, sīrupi, kompoti u.t.t.