Melnie graudi
Claviceps

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: melnā plauka.

Melnie graudi ir pieskaitāma vāleņstromsēņu dzimtai. Šajā dzimtā ietilps 50dažādas sugas. Rūpnieciskām- farmācijas vajadzībām parasti izmanto purpura melnos graudus ( Claviceps purpurea).

Purpura melno graudu sklerocijs, kuru izmanto farmaceitiskajā rūpniecība, ir trīs šķautņu, līki radziņi, garumā 1-3cm, platumā 3-4mm. Lūzuma vietā radziņi balti vai dzelteni balti ar purpura apvalku.

Sklerocijs- melno graudu atpūtas stadija. Kopumā sēnei to ir trīs. Melno graudu radziņi ziemo augsnē un pavasarī tie sāk augt- stromas, uz kurām attīstās augļķermeņi ar sporām. Tā ir paaudzes stadija. Nobriestot, sporas inficē ziedošus graudaugus. Šī sēnes stadija saucās sfacēlija. Nonākot auglenīcās, sporas veido daudzšūnu micēliju. Izdalās lipīgs šķīdusm, kuru dēvē par “medus rasu”. “Medus rasai” ir savs, īpatnējs aromāts- pūstošas gaļas, ar kuras palīdzību tiek pievilināti insekti, kuri sporas iznēsās arī pa citiem augiem. Pēc nedēļas- divām, saistīti ar gaisa mitrumu, pēc “medus rasas” izveidošanās izveidojas sklerocijs. Sākotnēji tā ir dzelteni brūna, vēlāk kļūst pelēki violeta un tikai pēc tam, melno graudu radziņi, izauguši uz graudiem kļūst melni violeti.

Sklerociju ievāc pēc graudu nobriešanas. Iegūto drogu ber plānā slānī un žāvē 50C temperatūrā piespiedu žāvētājos, vai izklāj uz plātēm labi vēdināmās un ēnainās telpās. Izžāvēti melnie graudi lūst ar vieglu troksni. Pēc normas, izžāvētā drogā ir jābūt ne vairāk kā 7% salauztu radziņu. Uzglabā tumšā telpā, audekla maisos, ne ilgāk par vienu gadu.

Aktīvās vielas ir melno graudu alkaloīdi- ergotamīns, ergotoksīns un ergometrīns. Tie ir sastopami labēji griezošos un kreisi griezošos stereoizmēros. Kreisi griezošos alkaloīdos ir lizergīnskābe, labi griezošos izolizergīnskābe. Turklāt sklerocijā ir arī klavīna grupas alkaloīdi: peninklavīns, kostaklavīns. Melno graudu radziņos ir atrastas arī aminoskābes: valīns, alanīns, asparagīns, fenilalanīns un leicīns; slāpekli saturošie savienojumi: betaīns, holīns, uracils, guanozīns; 33-35% augu tauku; pienskābe; krāsvielas: hrizergonskābe un sekalonskābe; cukuri un olbaltumvielas.

Izmantošana

Medicīnā melno graudu stipri aktīvo alkaloīdu summu izmanto, lai radītu dažādas iedarbības zāles. Tām ir izteiktas uzreiz vairākas bioloģiskās aktivitātes iespējas. Visizteiktākā iedarbība ir dzemdi, tie palielina tās tonusu un pastiprina saraušanos. Mazākais toksiskums un spējākā iedarbība piemīt alkaloīdam ergometrīnam, taču tā iedarbības laiks ir mazāks, kā diviem atlikušajiem alkaloīdiem.

Melno graudu alkaloīdi iedarbojas arī, kā anti- adrenalīna līdzekļi, mazinot ar adrenalīnu radīto hipertensiju. Dehidrēti alkaloīdi uz dzemdi iedarbojas vājāk, taču rada ievērojami spēcīgāku anti-adrenalīna iedarbību. Melno graudu preparāti samazina sirds ritmu, pazemina arteriālo asinsspiedienu un paplašina asinsvadus.

Melno graudu alkaloīdi iedarbojas arī uz CNS. Ergotoksīnam un ergotamīnam piemīt sedatīva iedarbība, tie pastiprina sirds saraušanos, nomāc vazomotorisko un elpošanas centru, uzbudina klejojošā nerva centru, samazina pamata vielmaiņu, mazina tahikardiju, mazina pulsu un palielina diurēzi.

Hidrēts ergotoksīns un ergotamīns iedarbojas izteikti hipotensīvi, asinsvadus paplašinoši un sedatīvi. Tie aktīvāk stimulē klejojošā nerva centru un metaboliskos procesus smadzeņu audos.

Melno graudu preparāti, kā arī galēniskie preparāti no žāvētiem melno graudu radziņiem tiek pielietoti dzemdes asiņošanas novēršanai, kas saistās ar dzemdes atoniju, nepilnīgu abortu, lai paātrinātu dzemdes involūciju pēc dzemdībām; dzemdes asiņošanas novēršanai, kas saistās ar polipiem, endometrītiem, fibromām, olnīcu disfunkciju, menoralģijas gadījumā.

Ergotamīns, kurš iedarbojas spazmolītiski, sāpju remdējoši un sedatīvi, lieto migrēnas ārstēšanai, nereti kopā ar kofeīnu.  Preparāti, kuri veidoti uz dihidroergotoksīnu un dihidroergotamīna- alkaloīdi, kuri zaudējuši iespēju iedarboties uz dzemdi- tiek lietoti hipertoniskās slimības, neirožu un locītavu spazmu ārstēšanai. To efektivitāte tiek pamatota ar hipotensīvām un sedatīvām īpašībām

Saistīti ar to, ka melno graudu preparāti ir stipri toksiski, tautas medicīnā tos vairs neizmanto, kaut arī agrāk zintnieki melnos graudus izmantoja, kā abortīvu un ginekoloģisku līdzekli.

Nav ieteicams lietot

Melnie graudi nekādā gadījumā nedrīkst tikt lietoti grūtniecības un laktācijas periodā un ar tiem ir stingri aizliegts ārstēt bērnus.

Melnie graudi ir stipri toksiski! Saindējoties ar šo sēni, rodas slikta dūša, vemšana, galvas sāpes, vājš un biežs pulss, traucēta runa un kustība, krampji, sāpes sirds apvidū, elpošanas traucējumi. Laicīgi nereaģējot elpošana var apstāties.

Un var rasties ergotisms, slimība tika saukta par "svēto uguni" vai "Sv. Antonija uguni". Viduslaikos ar šo slimību slimoja, jo melno graudu alkaloīdi iztur arī temperatūras ietekmi un ja tos iemaļ miltos, tad pagatavotais produkts būs indīgs.

Lasīt par brūno mušmiri->