Plakanpiepe lakas jeb Reishi
GANODERMA LUCIDUM

Lakas plakanpiepe ( Ganoderma lucidum) ir reti sastopama piepe Latvijā un ir aizsargājama, tāpēc nemēģiniet to ievākt dabā un ja to atrodat, labāk nofotografējiet un nosūtiet e-pastu kādai Latvijas mikologu biedrībai ar vietas aprakstu. Taču šo sēni plaši izmanto Āzijā, to ārstniecisko īpašību dēļu un internetā var pasūtīt , to saturošus preparātus. Saucas Reishi!

Lakas plakanpiepe ir sēne saprofīts, kurš dzīvo uz mirušas koksnes, pamatā uz lapkoku (ozols, alksnis, bērs u.c.) un ļoti reti uz skujkoku paliekām.

Tai ir vairāki paveidi un tās gan vizuālās, gan ķīmiskās īpašības ir tieši saistītas ar pamatni uz kuras tā ir izaugusi.

Lakas plakanpiepei ir glancēta virsma, par ko min arī nosaukums. Sēnei ir cieta struktūra. Tās krāsa var būt sākot ar sarkanu līdz brūni- violetai, kā arī melna ar dzeltenu nokrāsu.

To žāvējot nezūd ne forma, ne masa un sēne kļūst pārkoksnējusies. Augļķermeņi parasti ir viengadīgi, retos gadījumos 2-3 gadīgi un tie aug uz kājiņas.

Cepurīte ir plakana, nier- vai olveidīga. Miza gluda, spīdīga, viļņota, dalīta ar daudziem koncentrētiem augšanas riņķiem, kuri ir dažādos toņos. Apakšā tam ir nelielas poras. Caurulītes īsas, okera krāsas.

Mīkstums sākumā švammīgs, augot kļūst ciets un pārkoksnējas. Mīkstums okera krāsas. Poras sākotnēji bālgani baltas, ar laiku kļūst dzeltenas vai brūnas.  Poru pulveris brūns.

Kājiņa vidēji no 5-25 cm augstumā un 1-3cm diametrā, sānā, cilindriska un grubuļaina- blīva.

Dabā šīs sēnes populācija ir visnotaļ ierobežota, vidēji uz 100 kokiem, dabīgos apstākļos, tā izaugs uz 1-3 kokiem, tāpēc 70 gados (1970), Japānā, šo sēni iemācījās audzēt uz speciāli sagatavota substrāta.

Laktā plakanpiepe ir kaprīza sēne- to ir jāievāc tieši, kad tā nobriest un uzreiz jāapstrādā, citādi pie pirmām salnām tā iet bojā.

Lai iegūtu sēnes ārstnieciskai lietošanai, to sāk ievākt jau jūlijā un līdz pat vēlam rudenim, novērtējot tās stāvokli.

Sēnes sastāvā ir ogļhidrāti (cukurs un polisaharīdi), aminoskābes, peptīdi, olbaltumvielas, triterpēni, tai skaitā steroīdi, lipīdi, alkoloīdi, glikozīdi, gaistošās ēteriskās eļļas, vitamīni un daudz vērtīgu mikro elementu (magnijs, mangāns, molibdēns, kalcijs, cinks, kālijs, nātrijs, dzelzs, varš, sērs un germānijs).

Par svarīgākajām šajās sēnēs esošajām vielām var uzskatīt polisaharīdus un triterpēnus. Pamatā visa profilaktiskā un terapeitiskā šīs sēnes iedarbība ir pateicoties tieši šīm vielām.

Ārstnieciskās un profilaktiskās īpašības augam ir piedēvējamas, pateicoties tā ķīmiskajam sastāvam. Tajā ir liels polisaharīdu, triterpēnīdu un germānija saturs.

Liela organiskā germānija koncentrācija sēnē veicina vielmaiņas procesus, paaugstina imunitāti, rada pret audzēju iedarbību (mazina ļaundabīgo audzēju veidošanās iespēju un brīdina par metastāzēm), kā arī tai piemīt antibakteriāla, pretsēnīšu un pret vīrusu, sāpju remdējoša un radioprotektoru iedarbība. Starp citu germānijs pēc savas iedarbības ir līdzīgs hemoglobīnam, kurš aktīvi piedalās skābekļa neses procesos un brīdina par hipoksijas attīstību.

Lakas plakanpiepē atrastie polisaharīdi rada izteiktu pret audzēju un imūnmodulējošu iedarbību. Šīs vielas aktīvi iesaistās cīņā ar patogēnām baktērijām, kā arī samazina arteriālo asins spiedienu un cukura līmeni asinīs.

Kā jau minēju iepriekš ir arī triterpenoīdi (ganodermā skābe), kuri ir pielīdzināma darbībā steroīdu hormoniem. Šīs vielas rada pret alerģisku, antioksidējošu, hepatoprotektoru, pret audzēju un pretsāpju iedarbība. Arī traucē veidoties trombiem.

Austrumu tradicionālajā medicīnā, lakas plakanpiepe, tiek pielietota jau vairāk kā gadus 2000. Tas aptver plašu ārstniecisko īpašību spektru. Agrāk to izmantoja tikai imperators un tam pietuvinātas personas, jo tā bija reti sastopama un dārga sēne. Lakas plakanpiepes iedarbojas imūnmodelējoši, izteikti pret vīrusiem, kā arī samazina aknu fermentu koncentrāciju asinīs.

Ar lakas plakanpiepi, austrumu tautas dziednieki, ārstē imūndeficītu, hronisku un akūtu bronhītu, plaušu tuberkulozes un dažādu iekaisumu slimības. Savu efektivitāti pierādījusi šī piepe arī hroniska pielonefrīta, hroniska prostatīta gadījumā, kā arī izmantojot, kā komplekso sastāvdaļu hlamīdiju un uroģenitālo trihomonādu gadījumā.

Ar lakas plakanpiepes palīdzību ir iespējams sirds asinsvadu blokādes simptomus, stenokardijas un aritmijas gadījumā. Austrumzemju dziednieki, iesaka šo sēni lietot arī bezmiega un spēku izsīkuma gadījumā. Tā palielinās arī gribas spēku, pozitivitāti un emocionālo noskaņojumu.

Lakoto plakanpiepi nevajag lietot grūtniecēm un ar krūti barojošām sievietēm, jauniešiem līdz 18 gadu vecumam. Tāpat arī individuālas nepanesamības gadījumā. Citu blakņu no šīs sēnes nav zināmu.

Lasīt par parasto plakanpiepi ->