Sērsēne ķieģeļsarkanā
Hypholoma lateritium

 

Ķieģeļsarkano sērsēni var sastapt uz mirušas un trūdošas koksnes, kritušiem kokiem, celmiem, mirušu koku saknēm, kuras ir zem zemes. Valda uzskats, ka visbiežāk šo sēni varat sastapt, visbiežāk, uz ozola, retāk bērza, kļavas, papeles, alkšņa, apses, liepas un vēl retāk uz augļkokiem. Dažos informācijas avotos norāda, ka var sastapt arī uz skujkokiem.

Ķieģeļsarkanā sērsēne ir sastopama lapu koku, skujkoku un jauktu koku mežos. Nereti sastopama arī uz koka būvēm, žogiem un tam līdzīgi.

Daudzās valstīs šo sēni arī audzē rūpnieciskos apjomos, piemēram, Japānā (sēne Kuritake).

Ķieģeļsarkanā sērsēne dažādos reģionos sāk augt sākot ar maiju- jūniju un līdz pat stabilām salnām (novembris). Visizteiktāk, tā ražo augusta beigās- septembrī. Sēnei patīk silti un mitri laika apstākļi. Sausā sezonā sēne aug slikti.

Sērsēni ķieģeļsarkano ievāc ar visu kātiņu, jo arī to var izmantot gan ēšanā, gan ārstnieciskām vajadzībām.

Sēnei ir tendence sevī uzkrāt visdažādākos toksīnus un smagos metālus no augsnes, tāpēc to ievākšanu veic ekoloģiski tīros reģionos.

Ķieģeļsarkanā sērsēnē ir terpēni, steriņi, polioze, organiskās un aminoskābes un citas vērtīgas vielas. Sēnei piemīt arī pret onkoloģiskas īpašības, tajā esošās vielas nomāc sarkosomu 180 uz 60% un Erliha karcinomu uz 70%.

No sēnes augļķermeņiem izgūti savienojumi, kuri palielina hialuronskābes sintēzi. Hialuronskābe ietilpst mūsu saistaudu, epitēlijaudu un nervu audu sastāvā. Attiecīgi, šīs sēnes ekstraktus var pielietot gadījumos, kad nepieciešams ārstēt saslimšanas, kuras saistās ar šo audu bojājumiem. Un nebūs melots, ja pieminēsim hialuronskābes nozīmi šodienas kosmētikas pasaulē. Un ķieģeļsarkanā sērsēne ir šo savienojumu bagātākais un dabīgākais avots.

Ķīnā ķieģeļsarkanā sērsēne jau ir sastopama tabletēs, kapsulās, ziepēs, zobu pastās un vannu ekstraktos. Ar šiem kosmētiskajiem preparātiem ārstē parodontītu, sausu ādu, kataraktu, osteoartrītu un citas saslimšanas, kuras saistās ar hialuronskābes sintēzes nepietiekamību.

No ķieģeļsarkanās sērsēnes micēlija iegūtie fermenti un polioza iedarbojas imunostimulējoši, turklāt no micēlija iegūts arī amnēzijas depresors.

Tautas medicīnā ķieģeļsarkano sērsēni izmanto novārījumos, lai ārstētu gremošanas trakta saslimšanas, svaigas sēnes putriņu izmanto kā vemšanu izraisošu līdzekli.

Šo sēni var izmantot arī, lai izvāktu no ledusskapja smakas- vienkārši ielieciet sēni trauciņā ledusskapī uz pāris dienām.

Svarīgi ir ievērot, ka šo sēni drīkst lietot iekšķīgi tikai to pareizi apstrādājos, jo arī lietojot šo sēni ir iespējamas blaknes. Sēni nelieto iekšķīgi, kuņģa, aknu un žultspūšļa, nieru un zarnu sistēmas slimību gadījumā.

Turklāt, šo sēni nelieto iekšķīgi, ja ir vājš/ jūtīgs gremošanas trakts.

Protams, šo sēni nelieto bērni, grūtnieces un sievietes laktācijas periodā.

Lietojot sēni ārīgi, sākotnēji nepieciešams pārbaudīt vai uz to nav alerģijas.

Lasīt par saraino sīkpiepi ->