Trihoderma
Dzīvie organismi, augu labsajūtas uzlabošanai

Šī tēma vairāk ir pieskaitāma dārzniecības tēmai, bet iespējams, tas var noderēt! Šajā rakstā runāsim par to, kā izaudzēt trihodermu mājas apstākļos un tālāk to izmantot augu veselības uzlabošanai. Un mazliet parunāsim arī par hitozānu!

Trihoderma

Pirmais, kas būs nepieciešams, ir doties uz mežu pēc piepēm! Visbiežāk, ievāc lielās pakavveida piepes, piemēram, posapiepes, cietpiepes, apmalpiepes! Tālāk tās ievieto pa vienai polietilēna maisiņos un tos aizsien, un noliek uz trīs nedēļām lai uz tām var attīstīties trihoderma. Ir nepieciešams, tieši tas aizsvīdušās siltumnīcas efekts- tāpēc, nemēģinām, piepes pirms ievietošanas maisiņā žāvēt vai kā citādi atdalīt mitrumu. Pēc trīs nedēļām varat aplūkot piepes, uz to garozas (augšdaļas), būs parādījusies jauna kultūra, kas saucas trihoderma. Ir gadījumi, kad neparādās nekas vai parādās pelējuma sēnīte, tad šādā gadījumā šīs piepes mums nederēs- varam tās nolikt komposta kaudzē, tur tās sadalīsies.

Piepes ir iespējams ievākt un izžāvēt, tālāk uzglabāt hermētiskā traukā un izmantot tikai nepieciešamības gadījumā, piemēram, pirms sezonas tās atmērcēt un veikt tālākās darbības to iesienot maisiņā. Tāpat arī nekas traks nenotiks, ja šobrīd, ievāksiet piepes, iesiesiet tās maisiņos un novietosiet pagrabā, vai kādā citā, tumšā un vēsā vietā! Pienākot pavasarim, varēsiet tās droši izmantot!

Redzot, ka ir attīstījusies uz piepes trihoderma, to var droši nokasīt no piepes, to var izmantot ar visu piepi, vai arī piepi atmērcēt ūdenī, tādi bagātinot ūdeni ar trihodermas sporām. Izmantojot visas piepes vai nokasīto trihodermu, to parasti ierok pie auga saknēm- piemēram, pie tomātu saknēm. Ja izlemjat atmērcēt piepi ar visu trihodermu ūdenī, tad ar šādu ūdeni drīkst apstrādāt arī augu virszemes daļu. Trihoderma ir lieliska radība, kas pasargā augus no citām, ļaundabīgām radībām!

Hitozāns

Hitozāns ir dabīga piepju sastāvdaļa, taču šajā gadījumā, es iesaku izvēlēties tieši posapiepes, tepat varat apskatīt, kādas tās izskatās šeit!

Tā tad, ielasot piepes, tās nāksies sadalīt gabalos, ko var ērti izdarīt ar neliela cirvīša palīdzību! Mājas apstākļos, hitozāna iegūšanai ērtāk izmantot sārmaino metodi, kā skābes! Tāpēc, nāksies saimniecības veikalā atrast cauruļu tīrāmo pulveri, kura sastāvā ir kālija vai nātrija hidroksīdu (kaustiskais kālijs vai nātrijs).

Piepes gabalus ņem 1:1 pret ūdeni (tilpumā) un virsū ber vienu ēdamkaroti cauruļu tīrāmo, kura sastāvā ir kaustiskais kālijs vai nātrijs. Notur šādu maisījumu vismaz 1 diennakti, slēgtā traukā! Atceramies, ka šim nostādinājumam klāt nedrīkst laist alumīniju (attiecīgi, aizmirstam par vecajiem alumīnija katliem). Tālāk trauku liekam uz mazas liesmas un vāram ar vāciņu vismaz 10 minūtes! Izvairāmies no maisījuma nonākšanas uz ādas, kā arī garaiņu ieelpošanas! Tālāk ļaujam visam atdzist un nostāties vēl uz vienu diennakti!

Iegūto izvilkumu, mēs varam atfiltrēt vai atstāt ar visiem biezumiem- kā ērtāk! Uzglabāt masu varam līdz 6 mēnešiem vēsā vietā!

Atjaukšanas proporcijas:

Profilaksei: 1 ēdamkarote uz 1L ūdens;

Pret puvi: 3-4 ēd.k. uz 5L ūdens;

Ieteicams, izmantot maisījumu pirms augu slimību uzliesmojuma, ar periodiskumu 14 dienas. Ja, uz auga ir parādījusies, jau slimība tad periodiskums ir reizi 7 dienās!