Biškrēsliņš Parastais
TANACETUM VULGARE

  

  • latviski: parastais biškrēsliņš
  • angliski: Tansy
  • vāciski: Rainfarn
  • zviedru: renfana
  • igauņu: harilik soolikarohi
  • lietuviešu: paprastoji bitkrėslė
  • krievu: пижма обыкновенная

Parastais biškrēsliņš ir daudzgadīgs augs, augumā 50-100cm. Stublājs stāvs, sazarots sākot ar stublāja vidu, rievots, kails vai vāji noliekts. Lapas secīgas, no augšpuses tumši zaļas, no apakšas pelēcīgas. Zemākās lapas uz kātiņiem, augstākās sēdošas.

Ziedu groziņi apaļi 5-8(12)mm diametrā, sakārtoti vairogveida ziedkopā auga augšdaļā. Visi ziediņi dzelteni, pultuvj- cauruļveida. Augļi- izstieptas, pelēcīgas sēkliņas garumā 1,5-3mm, ar piecām šķautnēm. Zied augs no jūnija vidus līdz septembri, augļi nobriest augustā- septembrī.

Ārstnieciska nolūkam izmanto auga ziedus. Ziedēšanas sezonas sākumā ievāc ziedkopu vairodziņus ar visiem ziediem ar vidēji 4cm garu kātiņu. Nekādā gadījumā neievāc ziedus, kuri ir paspējuši jau sabrūnēt. Ievāktos ziedus žāvē bēniņos uz sietiem vai piespiedu žāvētājos, nepārsniedzot 40C. Žāvējot laiku pa laikam drogas nepieciešams uzrušināt.

Parastā biškrēsliņa ziedi satur ēterisko eļļu (līdz 0.8%), alkaloīdus, rūgtvielu tanacetīnu, flavonoīdus (kvercetīnu, luteolīnu, izoramentīnu, kosmosiņu, tiliantīnu un citus), fenolkarbonātskābes (kafijskābi, hlorogēnskābi, izohlorogēnskābi), polisaharīdus, miecvielas (0,1%), vitamīnu V, karatonoīdus u.c, makro un mikroelementus.

Ārstnieciskā nozīme

Parastā biškrēsliņa ziedu nostādinājums iedarbojas kā pret helmintu un žulti dzenošs līdzeklis.

Biškrēsliņš ir labs līdzeklis pret askarīdām un spalīšiem. Žulti dzenošās īpašības augam nodrošina tajos esošie flavonoīdi. Auga nostādinājums veicina gremošanas trakta sekrēti- motoro funkciju, kā arī notur tonusā žults pūšļa sieniņas, rosina apetīti, uzlabo gremošanu. Biškrēsliņa ūdens nostādinājums ir labs līdzeklis, lai ārstētu enterokolītus un citas zarnu saslimšanas.

Uz parastā biškrēsliņa flavonoīdu pamata ir izveidoti arī dažādi preparāti, kas tiek lietoti dažādu gremošanas trakta slimību ārstēšanā. Tie pastiprina žults veidošanos un izdali, normalizē tās bioķīmisko sastāvu. Starp citu, iedarbojas arī spazmolītiski un žults pūsli, žults ceļiem un zarnām.

Parastais biškrēsliņš, lieti noder arī, kā aknu aizsargājošs līdzeklis- tas uzlabo aknu funkciju un pastiprina reģenerācijas procesus (hepatītu un cirozes gadījumā).

Nostādinājumam piemīt sviedru dzenošas, pretiekaisuma, atsāpinošas, pretmikrobu, brūču dziedējošas īpašības un tam ir novērota antioksidanta aktivitāte.

Parastais biškrēsliņš paaugstina arteriālo asinsspiedienu, samazina sirds ritma ātrumu, palielina sirds muskuļa saraušanās amplitūdu, pastiprina sviedru izdali.

Ēteriskai eļļai piemīt spēcīga, kairinoša iedarbība, tā rada uzbudinājumu CNS.

Tautas medicīnā šis augs, vēl aiz vien ir cieņā un tam ir neskaitāmi nosaukumi, kuri pamatā saistās ar pret helmintu iedarbību.

Ziedu nostādinājums, tautas medicīnā arī ir viens no populārākiem pretcērmju līdzekļiem- to pielieto pret apaļajiem tārpiem (askarīdas un spalīši), kā arī lambliozes gadījumā. Šo nostādinājumu izmanto arī dzeltenās kaites, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā un īpaši gremošanas sistēmas slimību gadījumā, kuras saistās ar pazeminātu kuņģa skābumu. Šis līdzeklis būs vērtīgs arī menstruālā cikla regulēšanai.

Parastā biškrēsliņa novārījumu izmanto galvas sāpju un epilepsijas gadījumā. Ārīgi, kā kompreses un vannas izmanto reimatisma, osteohondrozes, locītavu slimību ārstēšanai.

Parasto biškrēsliņu var izmantot arī skalošanai, lai ārstētu katarālu angīnu, stomatītu, gingvinītu, čūlas, strutojošas brūces.

Dažādās pasaules valstīs parasto biškrēsliņu lietot, lai ārstētu ādas vēzi, pret helmintiem, kā pretdrudža līdzekli, kā mēnešreižu apturošu līdzekli, lai ārstētu dažādas gremošanas trakta slimības, aizcietējumus u.c.

Nav ieteicams lietot

Ar parasto biškrēsliņu ir jābūt uzmanīgam, šis augs ir indīgs. Grūtniecēm un maziem bērniem šo līdzekli nevajadzētu lietot vispār.

Pārdozējot parasto biškrēsliņu rodas vēdergraizes, vemšana- lielās devās, krampji.

Resorbtīvas iedarbības gadījumā ir vērojami aknu bojājumi. CNS- sākotnēja hiperfleksija ar sekojošu depresiju.

Pirmā palīdzība ir kuņģa skalošana ar aktivētās ogles ūdeni, 0,1% kālija permanganāta šķīdums un iekšķīgi lietot pārklājošus līdzekļus (cietes gļotas u.t.m.l.)

Ārstniecības Receptes

Parastā biškrēsliņa nostādinājums: 20gr sasmalcinātu drogu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina 4h. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

Parastā biškrēsliņa novārījums: 20gr drogas vāra 200ml ūdenī, 5 minūtes, nostādina 30 minūtes, tad atdala biezumus. Lieto siltā veidā pa ½ glāzes, 3 reizes dienā.

Parastā biškrēsliņa sēklu nostādinājums: 5gr sēklu aplej ar 200ml verdoša ūdens, nostādina 1h, tad atdala biezumus. Lieto pa vienai ēdamkarotei 4-5 reizes dienā.

Parastā biškrēsliņa ziedu novārījums: 5gr drogu, 2-3 daiviņas ķiploka vāra 400ml pienā uz vājas uguns 5-10 minūtes, tad atdala biezumus. Lieto klizmas veidā, cērmju gadījumā.

Parastā biškrēsliņa ziedu pulveris: lieto pa 3gr, 2-3 reizes dienā, sajaucot to ar medu vai cukura sīrupu.

Parastā biškrēsliņa sēklu nostādinājums: 5gr sēklu nostādina uz 100ml ūdens, ūdens temperatūra ~60C, 3h un tad atdala biezumus.

Sēklu pulveris: lieto pa 3gr, 2-3 reizes dienā.

Parastā biškrēsliņa ziedu sula: sulu spiež no biškrēsliņa ziedkopām, ziedēšanas sezonas sākumā. Lieto pa 30-50 pilieniem, 5-6 reizes dienā kopā ar medu (drīkst jaukt arī ar pienu) pirms ēšanas.

Aptiekās parastā biškrēsliņa ziedus, parasti, tirgo pa 100gr. Tos gatavo, kā nostādinājumus 1 ēdamkarote uz 200ml verdoša ūdens. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā, kā pret helmintu vai žulti dzenošu līdzekli. Parastā biškrēsliņa nostādinājumam piemīt antiseptiskas, sviedrējošas un apetītes uzlabojošas īpašības. Tam ņem 20gr drogas, aplej ar 1 glāzi kārsta ūdens un vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, atdzesē istabas temperatūrā un atdala biezumus. Lieto pa vienai ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

Parastais biškrēsliņš pret helmintiem: 1 ēdamkaroti biškrēsliņa ziedu un 1 ēdamkaroti vērmeles ziedus aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, atdzesē līdz 60C! Pievieno vienu daiviņu sarīvēta ķiploka un nostādina 3h, atdala biezumus un ūdens masu palielina līdz sākotnējam tilpumam. Lieto, kā mikroklizmu pa 30-60gr vienā reizē. To taisa uz nakti. Pēc nostādinājuma ievades, ieteicams no gultas necelties vismaz 30 minūtes. Šādu kursu atkārto 5-6 dienas.

Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ātrākai dzīšanai, gatavo parastā biškrēsliņa ziedu nostādinājumu, attiecībā 1:20. Lieto pa 1/3-1/2 glāzes, 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Tautas medicīnā parastā biškrēsliņa ziedus un lapas, 2gr drogu uz 1L ūdens, lieto lai ārstētu galvas sāpes, migrēnu, laušanas sajūtu locītavās, samazinātu žults skābumu.

Nostādinājums aknām: 1 ēdamkaroti parastā biškrēsliņa ziedu aplej ar 250ml verdoša ūdens, nostādina 3-4h, atdala biezumus. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes diennaktī, 20 minūtes pirms ēšanas. Iedarbojas uz aknas slimībām, žults pūsli (hepatīts, holecistīts), kuņģa kolikām, aizcietējumiem, gāzu aiztures, kā pret helmintu līdzeklis, apaļo tārpu gadījumā.

Ārīgi lietojams novārījums: 1 ēdamkaroti parastā biškrēsliņa zāles aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra uz lēnas uguns 5 minūtes un atdala biezumus. Lieto, kā aplikāciju un kompreses. Var lietot vannās un, kā kompreses podagras, reimatisma, locītavu sāpju, izmežģījumu, sasitumu gadījumā, kā atsāpinošu līdzekli un brūču gadījumā, kā brūču dziedējošu līdzekli.

Siltas kāju vannas ar parastā biškrēsliņa novārījumu, lieto lai mazinātu krampjus kājās. 

Uztura receptes

Parastā biškrēsliņa aromātiskais maisījums

100 gr. žāvēta biškrēsliņa ziedu un lapu, 25 gr. žāvēta parastās raudene, 25 gr. žāvēta, sasmalcinātas ozola mizas, 1L ūdens.

Biškrēsliņu un raudenei pievieno ozola mizu, samaisa. Aplej ar ūdeni, uzvāra un notur uz mazas liesmas 10-15 minūtes. Atdzesē un ļauj ievilkties 5-6h. Novārījumam atdala biezumus un to izmanto, lai pievienotu mīklai, ar to aromatizē salātus un pievieno dažādiem gaļas ēdieniem.

Kvass ar parasto biškrēsliņu

5 gr. sausas biškrēsliņu ziedkopas, 1L kvasa, 10 gr. cukura. Biškrēsliņu ievieto marles sainītī un ievieto kvasā uz 12-24h. Biškrēsliņu izņem no kvasa, pievieno cukuru, samaisa un atstāj vēl uz 2h.

Parastā biškrēsliņa uzlējums

10 gr. sausas biškrēsliņu ziedkopas, 50 gr. cukura, 1L šņabja, 0,5L ūdens.

Biškrēsliņu novāra 10- 15 minūtes, novārījumu nolej, pievieno cukuru, uzsilda līdz cukurs izšķīst, atdzesē un samaisa ar šņabi. Nostādina 2-3h.

Parastā biškrēsliņa numurs

Sausas biškrēsliņa ziedkopas samaļ un izmanto, kā garšvielu pirmajiem un otrajiem ēdieniem.

P.S. Der zināt, ka biškrēsliņa lapas nereti izmanto, pie gaļas piparu vietā- tām piemīt savs asumiņš.

Kosmētiskā nozīme

Parastais biškrēsliņš kosmētikā iedarbojas, kā pretiekaisuma un attīrošs līdzeklis. Ne velti dažas tautas parasto biškrēsliņu uzskata par teju vai zālīti pret visām slimībām.

Parastā biškrēsliņa ziedos ir tujons, kampars, flavonoīdi, sveķvielas, ēteriskā eļļa, cukuri, miecvielas un rūgtvielas. Visas šīs vielas ir arī auga lakstos, kaut tos reti, kad izmanto kosmētikā.

Biškrēsliņa ekstraktam un ēteriskajai eļļai piemīt antibakteriālas, pretsēnīšu un pretvīrusu īpašības un tai pat laikā, tā ātri novērš dažādus iekaisumus. Parastajam biškrēsliņam piemīt arī citas ārstnieciskās īpašības, tāpēc apskatīsim tās hronoloģiski, no izteiktākās.

  1. Pretiekaisuma īpašības;
  2. Reparatīvas īpašības: biškrēsliņa ziedu ekstrakts veicina ātrāku veselo ādas šūnu augšanu un paātrina brūču dzīšanu;
  3. Pretvīrusu īpašības. Fitokomponenti, kuri atrodas parastajā biškrēsliņā, kā tujons un kampars, ir samērā toksiski ādas šūnām, bet tai pat laikā tie spēj iznīcināt arī vīrusus. Šī auga lietošana apturēs vīrusa vairošanos.
  4. Sedatīva iedarbība. Šāda iedarbība būs lietojot parasto biškrēsliņu arī ārīgi. Augs spēji nomierina iekaisušu un kairinātu ādu. Šobrīd, šis augs tiek pētīts, kā perspektīvs neirokosmētikas jomā.
  5. Antihistamīnu īpašības. Histamīns- bioķīmisks mediators cilvēka organismā, kurš atbild par alerģisku reakciju un iekaisumu procesu aktivizēšanos. Parastais biškrēsliņš neitralizē histamīnu un neļauj organismam to pastiprināti sintezēt.
  6. Insekticīdas īpašības. Parastā biškrēsliņa eļļa labi noder, kā līdzeklis pret kukaiņiem un zirnekļiem.

Parasto biškrēsliņu lietderīgi ir izmantot tādos gadījumos:

  • Jaunības uzturēšana;
  • Kairināta un iekaisusi āda;
  • Problemātiska un taukaina āda;
  • Dažādu izcelsmju dermatoloģiskās infekcijas;
  • Taukainā seboreja;
  • Brūču dziedēšana;
  • Infekcija uz ādas;
  • Tendence uz alerģijām;
  • Blaugznu profilakse.

Ārīgi lietot parasto biškrēsliņu ir droši, tas neradīs nekādas blaknes, ar nosacījumu, ka nav individuāla nepanesība pret šo augu! 

Lasīt par pilsētas biteni ->