Asinszāle divšķautņu
HYPERICUM PERFORATUM L.

 

  • latviski: divšķautņu asinszāle
  • angliski: perforate St John’s-wort
  • vāciski: Tüpfel-Hartheu
  • zviedru: äkta johannesört
  • igauņu: liht-naistepuna
  • lietuviešu: paprastoji jonažolė
  • krievu: зверобой пронзенный

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: Svētais Jānis (Aknīste).

Asinszāles uzlējumus pielieto ārstniecībā un profilaksē pret gingvinītiem, stomatītiem, lai likvidētu nepatīkamu smaržu no mutes un stiprinātu smaganas. Asinszāles preparātus pielieto, lai ārstētu žults vadu diskinēziju, hepatītu, žults nosprostošanos žults pūslī, holecistītu, hronisku kolītu, žults akmeņu slimību sākotnējā stadijā, gastrītu ar kuņģa sulas nepietiekamību, meteorismu, kā arī ja samazinās nieru filtrācijas funkcija. Palīdz arī nierakmeņu slimības gadījumā.

Uzlējums, kā komprese tiek lietota, asiņojošu un inficētu brūču ārstēšanai, iebiezinātu ekstraktu pielieto, lai ārstētu tādu saslimšanu kā Vitiligo.

Asinszāle jau izsenis ir viena no pamata zālītēm, kuras tiek pielietotas daudzos un dažādos zāļu tēju maisījumos.

Divšķautņu asinszāle (Hypericum perforatum L.- pieder Hypericaceae dzimtai. Pasaulē sastopamas ap 350 asinszāļu sugu.

Divšķautņu asinszāle- ir daudzgadīgs augs, 30-100cm liels. Stublājs kails, divšķautņains augšpusē stipri sazarots. Saknes ir vāji attīstītas, maz sazarotas. Lapas sēdošas, ovālas vai olveida formas, viengabalainas ar redzamām dzīslām- melnu punktu veidā. Ziedi savākti vienā ziedkopā. Zieds sastāv no piecām lancetveidīgām lapiņām, no dzelteni oranžām lapiņām. Ziedlapiņas nokaisītas ar melni- brūnganiem vai violetiem punktiem.

Zied augs no jūnija līdz augustam, sākot ar 2-3 augšanas gadu. Auglis- trīsligzdu izstiepta- olveidīga kārbiņa garumā 6mm, platumā 5mm. Sēklas 1mm, cilindriksas, brūnas. Augļi nobriest septembrī- oktobrī.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto asinszāles virszemes daļu (Hyperici herba). Augu ievāc visu ziedēšanas laiku- līdz parādās pirmie augļi. Drogu sagatavošanai griež auga virszemes daļu 25-30cm garumā. Zāli žāvē, labi veidināmās un ēnainās telpās vai žāvētājos nepārsniedzot 40C temperatūru. To var siet arī nelielās buntītēs un iekabināt ēnā. Ārstnieciskam nolūkam izmanto arī plankumaino jeb četršķautņu asinszāli- Hypericum maculatum Crantz. Drogas uzglabāt var līdz 3 gadiem.

Asinszāle satur miecvielas līdz 13%, flavonoīdus līdz 8%, hiperozīdu (zālē-0.7%; ziedos- 1.1%), rutīnu, kvarcetīnu, kvercitrīnuun izokvercitrīnu; karotīnu, antibiotiķi hiperforīnu; leikoantocianīdus un antociānus (5-6%), ēteriskās eļļas (0.1-1.25%), kurās atrasts cineols. Sveķvielas, nikotīna un askorbīna skābes, vitamīnu P un PP, holīnu, antociānus, saponīnus, spirti, alkoloīdu pēdas un citus savienojumus.

Asinszāle satur arī krāsvielas- hipericīnu (līdz 0,4%), pseidohipericīnu, protopseidohipericīn, franguloemodinatranolu, hiperikodigidrodiantronu, pseidohiperikodigidrodiantronu.

Asinszāle medicīnā tiek pielietota jau ļoti sen. Pirmie, atrodamie pieraksti ir atrodami 460-377 g.p.m.ē. Hipokrāta pierakstos. Dioskorīds jau senatnē nozīmēja lietot asinszāles ar medu. Par šo zāli rakstījis ir arī Plīnijs.

Ainszāle satur:

  • vitamīnus B3, C, E, P, PP, B4;
  • mikro un makro elementus- dzelzs, kālijs, kalcijs, varš, mangāns, kobalts, cinks, selēns, hroms, kadmijs, svins;
  • miecvielas;
  • pigmenti;
  • karotīns- organismā pārvēršas par A vitamīnu;
  • saponīni;
  • sveķvielas;
  • ēteriskās vielas- cineols, pinēns, mircēns, geraniols;
  • fitoncīdi- imanīns un novoimanīns;
  • flavonoīdi- glikozīdi, kvercetīns, kvercitrīns, rutīns, hiperozīds, bisapigenīns*, hipericīns, hlorogēnskābe, antibiotiķis hiperforīns.

*- sastopams tikai divšķautņu asinszālē.

Ārstnieciskā nozīme

Gan divšķautņu asinszāle, gan četršķautņu asinszāle ir īpaša ar to, ka zinātnieki ir jau pierādījuši, ka tā ir vērtīga alternatīva vieglajiem antidepresantiem un tā neatstāj sekas uz aknām.

Asinszāle iedarbojas kā pretiekaisuma līdzeklis, antiseptiski, savelkoši, spazmolītiski, diurētiski, stimulē audu reģenerāciju. Augam piemīt vispār stiprinošas un asins atjaunojošas īpašības.

Asinszālē esošie flavonoīdi rada spazmolītisku iedarbību uz zarnu gludo muskulatūru, asins vadiem, žults vadiem un urīnpūsli, neļauj nosprostoties žultij žults pūslī, nodrošinot lielāku žults atvadi, mazinot iespēju rasties žults akmeņiem. Noņem resnās un tievās zarnas spazmas, atjauno normālu peristaltiku, ievērojami uzlabo gremošanas procesus.

Asinszāle noņem asinsvadu spazmas un rada kapilāru stiprinošu efektu, kas ir tipiski visiem augiem, kuros ir P vitamīns.

Preparāti, kuri satur asinszāli uzlabo venozo asinsriti un iekšējo orgānu asins apgādi, kā arī palielina diurēzi, kā rezultātā samazinās spiediens uz urīna pūšļa sieniņām, veicinot arī  nieru filtrācijas spējas.

Speciālisti asinszāli iesaka lietot tieši vīriešiem, jo tā palīdz ārstēt, kā arī neļauj rasties impotencei un novērš prostatītu. Asinszāle veiksmīgi arī palīdzēs novērst jeb kādus iekaisuma procesus vīriešu dzimumorgānu sistēmā.

Bet neaizmirsīsim arī sievietes, kurām šo augu iesaka lietot, lai mazinātu PMS un klimaksa radītos simptomus. Ar asinszali mazina īpatnējos stāvokļus pirms sievietei iestājas klimaks. Asinszāle palīdz normalizēt nervu stāvokli un mazina karstuma viļņu uzplūdu biežumus.

Asinszāle spēj normalizēt hormonālo fonu, tā mazina asinīs prolaktīna līmeni asinīs, tai pat laikā nedaudz paaugstinot androgēna līmeni. Tie ir vīrišķie hormoni, attiecīgi sievietes organismā tiem ir jābūt ierobežotā daudzumā, ko arī asinszāle veicinās. Ar tās palīdzību var normalizēt arī menstruālo ciklu.

Augam piemīt fotosensibilējošas īpašības, tas nozīmē, ka tas paaugstina jūtīgumu pret sauli, tas ir saistīts ar asinszālē esošo pigmentu hipericīnu.

Miecvielas rada vieglas savelkošas īpašības, piemīt antimikrobu aktivitāte, attiecībā pret daudziem mikroorganismiem, kuras nereti ir rezistentas pret antibiotikām.

Hiperforīns nomāc zelta stafilokoka augšanu, iedarbojas uz grampozitīvām mikrofloru mazās koncentrācijās, taču praktiski neiedarbojas uz gramnegatīviem mikroorganismiem, sēnītēm un aktinomicētiem.

Rūgtvielas veicina kuņģa sekrēciju. Hipericīns, kuru satur augs, nostrādā kā katalizātors, dažādu šūnu iekšējo procesu norisei, kuri ir ārkārtīgi svarīgi organisma dzīvot spējai.

Augs palielina ādas ultravioleto staru uzņemšanas spēju, bet diemžēl šīs auga daļas nesavienojas ar ūdeni, bet ir sastopamas tikai spirta izvilkumos un auga sulā.

Tautas medicīnā asinszāles ziedus nostādina uz eļļas, ar kuru pēc tam ārstē sasitumus, brūces, čūlas, plīsumus un apdegumus. To izmanto lai ārstētu plaušu, kuņģa, zarnu, žults pūšļa slimības, kā arī caureju un nervu sistēmas traucējumus.

Mazliet pēc pētījumiem, zinot vēlamo asinszāles efektu, varat izvēlēties, kura ir derīgāka:

                                                                 

Plankumainā asinszāle 

 Divšķautņu asinszāle

 Hiperozīds

 6.50%

1.30% 

 Rutīns

 0.10%

2.50% 

 Kvercetīns

 0.23%

0.40% 

 Bisapigenīns

 

 1.05%


Vīriešiem

Augu ir adekvāti izmantot, lai ārstētu prostatītu un impotenci. Taču der zināt, ka vien no spēcīgākajiem antibakteriālajiem elementiem augā ir ūdenī nešķīstošs, tāpēc nāksies gatavot eļļas vai degvīna ekstraktu. Tāpat to var izmantot maisījumos, lai ārstētu vezikulītu un neauglību. Augs, praktiski stimulē dziedzeru darbību, līdz ar to uzlabojas arī vīrieša dzimumfunkcijas kvalitāte un veselība.

Nav ieteicams lietot

Preparāti ir netoksiski, taču tāpēc, ka asinszāle satur dažādu alkaloīdu saites, tie var izraisīt CNS uzbudināmību, bezmiegu, fotosensibilitāti. Šo augu nevajadzētu lietot grūtniecēm, sievietēm laktācijas periodā un bērniem līdz 12 gadu vecumam. Protams, ja ir alerģija pret kādu no vielām, kuru satur asinszāle.

Asinszāle var radīt arī blaknes- nepatīkamas sajūtas aknas rajonā, rūgtumu mutē, aizcietējumus, apetītes zudumu. Tā paaugstina arteriālo asins spiedienu, līdz ar to nav ieteicama hipertoniķiem.

Šobrīd jau ir izpētīta asinszāles mijiedarbība ar medicīniskiem preparātiem un noskaidrots, ka asinszāle spēj mazināt to efektivitāti. Tā tad asinszāle mazina efektivitāti, tādām medicīnā pielietojamā zālēm un vielām, kā ciklosporīns, varfarīns, steroīdu preparāti, pretvīrusu līdzekļi- reversās transkriptāzes inhibītori (amprenavirs, indinavirs, ifavirecs, nevirapīns, nelfinavirs, ritonavirs, sakvinavirs); proteolītisko fermentu aktivitātes inhibītoriem.

Receptes

Attiecas uz abu pielietojamo asinszāļu veidu, gan divšķautņu, gan četršķautņu.

Asinszāles novārījums:  10gr (1 ēdamkarote) ieber emaljētā traukā un aplej ar 200ml karstu vārītu ūdeni, aizver ar vāciņu un silda ūdens peldē 30 minūtes, atdzesē 10 minūtes istabas temperatūrā, atdala biezumus, biezumus var arī nospiest. Palikušo novārījumu papildina ar vārītu ūdeni, līdz sākotnējam daudzumam. Iegūto novārījumu uzglabā vēsā vietā ne ilgāk par divām diennaktīm. Lieto pa 1/3 glāzes, 3 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas.

Asinszāles izvilkumu gatavo attiecībā 1:5, 40% spirtā. Pielieto kā savelkošu un pretiekaisuma līdzekli stomatoloģijā. Iekšķīgi lieto 40-50 pilienus, 3-4 reizes dienā. Skalošanai 30-40 pilieni uz ½ glāzi ūdens. Derīguma termiņš 4 gadi.

Asinszāles sulu gatavo jūnijā- jūlijā no svaigi ziedoša auga (kātus parasti neizmanto). Lieto pa vienai ēdamkarotei sulas ar medu, 3 reizes dienā, 30 minūtes pirms ēšanas.

Asinszāles eļļa: 20gr (~ 3 ēdamkarotes) svaigas auga lapas un ziedus aplej ar 200gr augu eļļas. Nostādina 2 nedēļas tumšā vietā, istabas temperatūrā, laiku pa laikam sakratot, pēc kā atdala biezumus un tos izspiež.

Asinszāles nostādinājums: 10gr drogas nostādina 200ml verdošā ūdenī, 30 minūtes, tad atbrīvo no biezumiem. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā.

Ziede no asinszāles: sasmalcināt asinszāli sajauc ar augu eļļu un pievieno terpentīnu. Šādu maisījumu izmanto, lai ārstētu sāpīgas locītavas (radikulīta, artrīta, išiasa gadījumā).

Spirta ekstrakts: 4 ēdamkarotes asinszāles aplej ar 100ml 96% spirtu, nostādina 10 dienas tumsā. Iegūto maisījumu atdala no biezumiem, biezumus izspiež. Lieto par ne vairāk kā 50 pilieniem 3 reizes dienā. Ja, izvilkumu gatavo uz šņabja, tad dozu var palielināt. Ārīgai lietošanai un skalošanai, 30-40 pilienus pievieno ½ glāzei ūdens.

Slimas aknas vai žults pūšļa gadījumā, gatavo sekojošu maisījumu: asinszāle 10gr., dzeltenās kaķpēdiņas ziedi 15gr., ložņu vārpatas sakne 10gr un trauslā krūkļa miza 20gr! Ņem 3 ēdamkarotes, aplej ar ½ glāzes karsta ūdens un vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, nostādina, atdala biezumus un lieto pa 100gr., 5 reizes dienā pirms ēšanas.

Bronhīta gadījumā: 10gr sausas zāles aplej ar verdošu ūdeni un nostādina. Lieto pa 1 ēdamkarotei, 3-4 reizes dienā pēc ēšanas.

Miokardīta gadījumā: 15-20gr sausas drogas aplej ar 0.2L spirtu vai šņabi. Lieto pa 30 pilieniem, kopā ar ūdeni, 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Brūču dziedēšanai: svaigas asinszāles lapas un salvijas lapas (1:1), labi samaisa kopā ar cūku taukiem, visu izspiež caur marli. Uzglabā blīvi noslēgtā traukā. Lieto kā smēri- lokāli.

Nepatīkamas elpas gadījumā: 20-30 pilienu spirta izvilkumu pievieno ½ glāzei ūdens. Lieto, kā skalojamo līdzekli.

Asinszāles eļļa: svaigu asinszāli (100Gr.) aplej ar 600ml svaigu eļļu, vāra apmēram 30 minūtes, atdzesē, atdala biezumus- biezumus izspiež. Ārīgi izmanto, lai ārstētu diatēzi, brūces un apdegumus.

Enterokolīta gadījumā: iesaka lietot 20% spirta uzlējumu, pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā.

Asinszāles nostādinājums: 3 ēdamkarotes asinszāles drogu aplej ar 250ml verdoša ūdens, nostādina 2 stundas, atdala biezumus. Lieto pa 1/3 glāzes, 3 reizes dienā pirms ēšanas. Ārstēšanās kurs 1-2 mēneši.

Vispār stiprinoša tēja, kura simulē iekšējo orgānu darbību un paaugstina organisma aizsargspējas: 1 ēdamkarote plankumainās asinszāles drogu, apliet ar verdošu ūdeni (0,5L), ļaut ievilkties 10 minūtes, lietot pa ½ glāzei pievienojot ievārījumu vai medu.

Uztura receptes

Asinszāles tēja

1 glāze žāvētas asinszāles, 2,5 glāzes žāvētas raudenes, 0,5 glāzes žāvētu mežrozīšu augļu. Visu samaisa un izmanto, kā tējas maisījumu.

Asinszāles tēja ar dzērveni

1 glāze žāvētas asinszāles, 1 glāze dzērveņu, 1 glāze cukura.

Novāra asinszāli 2L ūdenī, atdzesē. Izspiež dzērvenēm sulu, izspaidas novāra divās glāzēs ūdens. Salej visu kopā (asinszāles novārījumu, dzērveņu sula, dzērveņu izspaidu novārījums), pievieno cukuru un samaisa. Atdzesē un nostādina 10-12h.

Asinszāles gāzētais dzēriens

100 gr. žāvētas asinszāles, 100 gr. cukura. Asinszāli novāra 10 minūtes, 2L ūdens. Novārījumu izfiltrē, pievieno cukuru, uzvāra, samaisa, atdzesē. Pilda mājas gāzētā ūdens balonos (liela pudele ar gāzes kapsulu).

Asinszāles dzēriens ar medu

100 gr. žāvētas asinszāles, 100 gr. medus. Sagatavo novārījumu pēc iepriekšējās receptes. Atdzesētam novārījumam pievieno medu.

Kosmētiskā nozīme

Klasiski kosmētikā izmanto divšķautņu asinszāli, taču var izmantot arī četršķautņu, jo tās sastāvs ir stipri līdzīgs, bet kā jau zināt ar niansēm.

Asinszāles ekstrakta darbība ir ļoti neviennozīmīga- tā efektīvi dziedē, mīkstina un tonizē ādu, tai pat laikā sevī satur elementus, kuri raisa fotosensibilitāti. Lai vai kā, šis augs kosmētikā ir plaši lietots un pieprasīts, jo tā ārstnieciskais efekts nomāc jeb kādas blaknes.

Šis ir viens no retajiem augiem, kurš tiek izmantots gan oficiālajā, gan tautas medicīnā. Asinszāles ekstrakts uz ādu iedarbojas, kā antioksidants, pateicoties tajā esošajiem bioflavonoīdiem (piemēram, hipercīns). Priekšrocības šādai sastāvdaļai ir tās pretiekaisuma, reparatorās, aizsargājošās un tonizējošas īpašības. Asinszāle mazina iespēju veidoties rētām, jo novērš rētaudu veidošanos.

Asinszāles ekstrakts spēj nomierināt ādu. Tā pretiekaisuma īpašības ir pamatotas ar fitosavienojumi, kuri nomāc iekaisuma mediatoru aktivitāti- tas sniedz iespēju šo augu izmantot desensibilizācijai un aizsardzībai, jūtīgai un iekaisušai ādai, tai skaitā pēc apdegumiem ar UV starojumu.

Asinszāles ekstrakts iedarbojas arī savelkoši un tam piemīt pretsēnīšu un antibakteriālas īpašības. Papildus tām vēl arī antioksidanta īpašības piešķir šo augu ekstraktu izmantot pret visdažādākajām ādas slimībām.

Ekstrakts lieliski tonizē un mīkstina ādu, pie tam aizsargā to no agresīvas vides ietekmes.

Asinszāles ekstrakts ir efektīvs pinņu un pūtīšu ārstēšanai- antiseptiskās, savelkošās un reparatorās asinszāles īpašības, lieliski darbojas saasinājuma brīžos, turklāt neļauj attīstīties rētaudiem pēc aknes uzliesmojumiem.

Asinszāles ekstrakts palīdzēs arī ādas traumu gadījumā, paātrinot tās dzīšanu un aizsargājot no patoloģiskiem rētaudiem. Nereti šis līdzeklis arī spēj atsāpināt. Asinszāles ekstrakts ir atradis arī savu vietu pēc operācijas rehabilitācijā, jo tas spēj mazināt rētas, tās vienlaikus, dziedējot un neļaujot iekaist.

Augu mēdz izmantot arī nopietnu dermotoloģisku problēmu gadījumā- furunkuli, plīsumi, ādas bakteriālās infekcijas un nedzīstošās brūces.

Kopumā asinszāles ekstrakts ir universāls! Lai kāda tipa āda būtu, ekstrakts palīdzēs nobeigt baktērijas, atbrīvot no iekaisuma, mitrinās, atjaunos tās elastību un mazinās vecuma pazīmes.

Asinszāli kosmētiski nevajadzētu lietot, ja pret to ir individuāla nepanesamība. Tāpat tā nav vēlama, ja lietojas antibiotikas un perorālus kontraceptīvus, kuru sastāvā ir estrogēns. Turklāt asinszāli lietojot pat ārīgi ir vēlams, tajā laikā nelietot medikamentus- visefektīvāk, būs konsultēties ar savu dakteri, kurš ir izrakstījis medikamentus.

Der arī pieminēt, ka asinszāle paaugstina fotosensitivitāti. Tajā ir sastāvdaļas, kuras saules ietekmē var radīt ādas kairinājumu, pastiprināt apdegumus vai pat radīt kontaktdermatītu! Nereti šo efektu minimizē ar dažādu saules filtru pievienošanu izstrādājumam. Bet ir arī viens drošāks veids- pēc ekstrakta lietošanas, vismaz 2-3h nerādīties saule!

Lasīt par čemuru augustiņu ->