Kālis
Brassica napobrassica

 -
   

Kālis ir divgadīgs augs. Pirmajā gadā aug lapas un gums, otrajā gadā veidojas stublājs, ziedi un sēklas. Stublājs stāvs, augsts, klāts lapām. Zemākās lapas reti apmatotas, biežāk kailas. Divgadīgam auga formām lapas veidojas rozetē un ir lielas. Vidus stublāja lapas kailas, daļēji stublāju aptverošas; augšējās lapas sēdošas. Ziedkopa skara. Ziedlapiņas zeltīti- dzeltenas. Auglis- daudzsēklu pāksts, garumā 5-10cm.

Sēklas apaļas, tumši brūnas, līdz 2mm diametrā. Guma forma saistās ar izvēlēto kāļa šķirni, ir apaļi, ovāli, cilindriski un apaļīgi saspiestas formas kāļi. Guma mīkstums dzeltens dažādos toņos, retāk balts, mizas krāsa augšdaļā (tā daļa, kura aug virs zemes) pelēcīgi zaļa vai violeti sarkana, zem zemes dzeltens. Krāsa mizai arī saistās ar izvēlēto šķirni.

Kāļus ievāc, kad gumi sasniedz 8-12cm diametrā. Lai kāļus uzglabātu, tiem guma augšējo daļu un uzglabā + grādos, vietā ar paaugstinātu mitruma saturu gaisā.

Kālis ir pārbagāts ar viegli absorbējamiem ogļhidrātiem, pārtikas šķiedrvielām, dabīgiem cukuriem, augu olbaltumvielām, kurā ir organiskās skābes un cietes. Ogļhidrāti pamatā sastāv no fruktozes, tāpēc kālis ir vērtīgs diabētiķiem. Kālī ir daudz dažādu vitamīnu- beta karotīns, E, C, H, B grupa, PP; minerālvielas- kalcijs, magnijs, nātrijs, kālijs, fosfors un dzelzs.

Atsevišķi der pieminēt, kālī esošo C vitamīnu. Tas tajā ir vairāk kā kāpostos, bietēs, burkānos un kas īpatnēji, saglabājas praktiski visas ziemas garumā. Pat vārot kāli, C vitamīns tajā saglabājas praktiski pilnībā.

Vitamīns B6, kālija un kalcija sāļi, kālī arī ir ievērojami vairāk kā citos sakņaugos. Tāpat, kālī ir daudz joda.

Ārstnieciskā nozīme

Kālis ir vērtīgs pārtikas produkts, īpaši ziemā un agrā pavasarī, kad organisms izjūt vitamīnu trūkumu. Ārstnieciskajā pārtikā, kāli iesaka lietot aizcietējumu gadījumā un to, parasti, iekļauj aterosklerozes slimnieku diētā.

Kālī ir daudz kalcija, līdz ar to tas ir noderīgs, kaulu audu stiprināšanas profilaksei.

Senatnē kāļa sēklas izmantoja, lai ārstētu bērniem masalas, lai skalotu mutes dobumu un kaklu, iekaisuma gadījumā. Auga gumus tautas medicīnā izmantoja, kā brūču dziedējošu, urīna dzenošu, pretiekaisuma un pret apdeguma līdzekli. Kāļa sula ir efektīvs brūču dziedējošs līdzeklis.

Tautas zintnieki kāļa sulu izmanto, kā atkrēpošanos veicinošu līdzekli. Īpaši bieži to izmanto, lai ārstētu hroniskas plaušu un bronhu slimības (pneimonija, bronhiālā astma), kā arī dzelzs deficīta anēmiju. Kālis labi palīdz akūtu vīrusu un saaukstēšanās slimību gadījumā.

Tautas medicīnā kāļa sulas urīndzenošās īpašības izmanto, lai mazinātu tūsku, nieru un sirds slimību gadījumā, vienkārši tūskas, hipertoniju un aterosklerozi.

Kāļa sulai piemīt antebakteriālas īpašības, tāpēc to veiksmīgi izmanto, lai ārstētu ādas slimības- piemēram, sastrutojumus, brūces un apdegumus. Izmanto kāli arī, lai attīrītu zarnas. Šķiedrvielas uzlabo zarnu peristaltiku un palīdz atbrīvoties no aizcietējumiem.

Nav ieteicams lietot

Kāļa gumus nedrīkst lietot akūtu gremošanas traktu slimību gadījumā, kā gastrīts, kolīts, enterīts, kā arī nieru slimību gadījumā. Bieži lietojot kāļa sulu, gremošanas traktā sāks veidoties gāzes un radīsies uzpūsta vēdera sajūta.