zeltnātrīte dzeltenā
GALEOBDOLON LUTEUM HUDS.

Dzeltenā zeltnātrīte

   

  • angliski: yellow Archangel
  • vāciski: Goldnessel
  • zviedru: gulplister
  • igauņu: koldnõges
  • lietuviešu: geltonžiedis šalmutis
  • krievu: зеленчук желтый

Dzeltenā zeltnātrīte ir daudzgadīgs augs. Interesanti ir tas, ka šis augs ir izteikti ēnizturīgs, ar vāju, bet specifisku aromātu. Veģetatīvie dzinumi ložņājoši, 10-50cm gari. Ģeneratīvie dzinumi stāvi, apmatoti tikai pa rievām, ar piegulošiem matiņiem. Lapas vienkāršas, izkārtotas pretēji, vienkāršas, bez pielapēm, atrodas uz gariem lapu kātiem, blīvi apmatotas, olformas- trīstūrformas, vienmērīgi zaļas.

Parasti lapas saglabājas arī ziemā un pavasarī tās kļūst sidraboti- balti- plankumotā, marmora krāsā. Ziediņi divdzimuma, nepareizi, lieli (2-2,5cm gari), dzelteni, divlūpu, ar ķiverveidīgu augšējo lūpu. Ziedi izvietoti pušķos, pa 6-8, stublāja augšējās lapu žāklēs.

Augļi četrdaļīgs skaldauglis. Zied maijā- jūnijā.

Ārstnieciskā nozīme ir auga visai virszemes daļai. Ievāc auga galotnītes ar ziediem. Drogu žāvē ēnā vai labi vēdināmās telpās. Drogu uzglabā elpojošā tarā, ne ilgāk par 1 gadu.

No ķīmiskā viedokļa dzeltenā zeltnātrīte ir pētīta maz. Taču ir labi zināms, ka auga virszemes daļa sevī satur nozīmīgu daudzumu, ūdenī šķīstošus silīcija savienojumus, kā arī iridoīdus (acetilharpahīds, galiridozīds, garpahīds), saponīnus, alkaloīdus, miecvielas, glikozīdus, ēteriskās vielas, flavonoīdus un askorbīnskābi.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstniecisko nozīmi nodrošina auga ķīmiskais sastāvs. Augam piemīt pretiekaisuma, urīna dzenošas, kā arī krēpu šķīdinošas īpašības. Turklāt pēc tautas dziednieku viedokļa augs uzlabo arī gremošanas un vielmaiņas procesus.

Tautas medicīnā dzelteno zeltnātrīti, galvenokārt, pielieto kā pretiekaisuma un urīna dzenošu līdzekli. Auga nostādinājumus lieto, lai ārstētu akūtu un hronisku cistītu, uretrītu, pielonefrītu, priekšdziedzera adenomu, urīna nesaturēšanu (galvenokārt, cilvēkiem gados).

Dzelteno zeltnātrīti pielieto arī kā gremošanas un vielmaiņas uzlabojošu līdzekli, kā arī, lai ārstētu elpceļu slimības, kur nepieciešamas šķīdināt krēpas, īpaši, ja slimības cēlonis ir iekaisums. Dzeltenā zeltnātrīte, parasti, tiek iekļauta, kā sastāvdaļa sarežģītiem tēju maisījumiem, kurus izmanto, lai ārstētu akūtu un hronisku glomerulenonefrītu.

Nav ieteicams lietot

Blaknes šim augam nav noteiktas, jo augs ir pētīts salīdzinoši maz. Attiecīgi, augu nebūtu vēlams lietot grūtniecības un laktācijas periodā, bērnu ārstēšanai, kā arī ja ievērojat alerģisku reakciju uz šo augu saturošiem līdzekļiem.

Lasīt par zemteku ->