Vārnkāja purva
COMARUM PALUSTRE

   

  • angliski: marsh Cinquefoil
  • vāciski: Sumpf-Blutauge
  • zviedru: kråkklöver
  • igauņu: harilik soopihl
  • lietuviešu: pelkinis sūdras
  • krievu: сабельник болотный

Zemē atrodas līdz 3m garš,  koksnains, ložņājošs saknenis, no kura aug resni, pie pamatnes sasakņojušies stublāji ar noliektām galotnēm.

Lapas sarežģītas, ar 3-7 lapiņām, galvenais lapu kāts saīsināts, līdz ar to lapas izskatās kā staraini salikta, taču ir plūksnaini salikta. Augšējās lapas mēdz būt parastas. Lapas izstieptas, asi zobotām malām, no augšpuses zaļas, apakšpuse samtaina, bālgana.

Jūnijā un jūlijā atveras samērā lieli purpura ziedi, savākti vairogveida ziedkopās. Augustā- septembrī nobriest sēklas, kuras ieaug ziedkausā, tādi tiekot “ietītas” tajā. Šādi augļi ar sēklām ir interesanti putniem, kuri parasti tos arī, labprāt, ēd!

Ārstnieciska nozīme ir visam augam, taču pastiprinātu uzmanību ir izpelnījusies purva vārnkājas saknenis. Augu ievāc vasaras otrajā pusē, to mazliet savītinot un žāvējot uz sietiem vai piespiedu žāvētājos nepārsniedzot 40-50C. Gatavu drogu uzglabā slēgtā traukā. 

Svarīgi ir atcerēties, ka purva vārnkāja ir viens no purva veidojošiem augiem un necienīga attieksme pret šo augu var iznīcināt visu purva ekosistēmu. Tā garais un koksnainais saknenis, ar daudzām saknītēm stiepjas vairāku metru garumā, radot izturīgu vijumu un ļauj citiem augiem ieaugt purva zemē.

Ārstniecisks ir viss augs. Miecvielas lapās līdz 12%, stublāji līdz 7%, saknenis līdz 10%. Neskaitot miecvielas, purva vārnkāja sevī ietver arī polisaharīdus, askorbīnskābi, karotīnu, P vitamīnu, nelielu daudzumu fenolos savienojumus, organiskās skābes, krāsojošās sveķvielas un nelielos daudzumos ēterisko eļļu. Augā ir arī lielos daudzumos kālijs, kalcijs, magnijs, mangāns, fosfors un cinks.

Ārstnieciskā nozīme

Augam piemīt pretiekaisuma, antibakteriālas, urīndzenošas, sviedru dzenošas, temperatūras samazinošas, asiņošanas apturošas, sāpju remdējošas un hipotensīvas īpašības. Pēc pētījumiem, purva vārnkāju var attiecināt pie pret audzēju augiem. Pašlaik to atzīst vairāku valstu oficiālajā medicīnā- Japānā, Korejā, Ķīnā un Mongolijā.

Tāpat ir noteiktas arī auga imūnstimulējošas, antikoagulanta un nefroprotektoras īpašības. Fenolu savienojumi, kuri ir labi antioksidanti, nodrošina pretiekaisuma, pretsāpju  un baktericīdu, purva vārnkājas, iedarbību. Miecvielām piemīt pret audzēju aktivitāte, kā arī tās palielina asinsvadu sieniņu elastību.

Oficiālajā medicīnā, galvenokārt izmanto purva vārnkājas pretiekaisuma īpašības. Preparāti, kuri izgatavoti uz purva vārnkājas bāzes, tiek pielietoti, lai ārstētu, galvenokārt, balsta un kustību aparāta slimības (artrīts, artroze, podagra, reimatisms, radikulīts, pēc traumatiskais stāvoklis).

Purva vārnkājas antibakteriālās īpašības, kopā ar pretiekaisuma īpašībām var tiktas izmantotas, terapeitiski, lai ārstētu gremošanas trakta un elpceļu slimības.

Pētījumi noteica, ka purva vārnkājai piemīt augsta antihistamīna aktivitāte- tā lietošana, var būt, iespējama pat alerģiju gadījumā.

Tautas medicīnā purva vārnkāju izmanto ievērojami plašāk. To izmanto onkoloģijas, asiņošanu, arī iekšējo, mastopātijas, ginekoloģisku slimību un citos gadījumos.

Purva vārnkāju, pateicoties tās antihistamīna aktivitātei, pielieto lai ārstētu bronhiālo astmu un alerģijas, kuras saistās ar sintētisko zāļu pārsātinātību organismā, kā arī lai ārstētu sarkano vilkēdi un reimatoīdo infekciju poliartrītu.

Purva vārnkājas drogas var izmantot, lai pagatavotu nostādinājumus, novārījumus un spirta izvilkumus mājas apstākļos. Sakneni var pakļaut arī sālīšanas procedūrai. Burka 2/3 tiek piepildīta ar smalki grieztu sakneni, pārējais tilpums tiek aizpildīts ar sāli, sastāvdaļas tiek samaisītas. Nepieciešamības gadījumā, burku aizvāko.

Svaigu un sālītu sakneni var izmantot, lai pagatavotu vannu, kura lieti noderēs locītavu slimību gadījumā.

Šo augu nav ieteicams lietot, ja ir paaugstināta jūtība pret kādu no tā sastāvdaļām. Tāpat to nelieto arī hipotensijas gadījumā, grūtniecības un laktācijas periodā. Šo augu iesaka lietot ne agrāk, par 18 gadu vecumu.

Purva vārnkāju nereti gatavo uz spirtu, kā izvilkumu, attiecīgi to nevajadzētu lietot personām ar smagām aknas problēmām, CNS slimībām un tiem kuriem ir alkohola atkarība. Hronisku slimību gadījumā, vēlams, konsultēties ar ārstu.

Nav ieteicams lietot

Ļoti retos gadījumos ir novērotas arī blaknes- alerģija, slikta dūša un diareja.

Lasīt par ložņu vārpatu ->